Kredyt konsolidacyjny w dobie koronawirusa. Czy warto go wziąć?

Masz na swoim koncie wiele aktywnych kredytów i zastanawiasz się, jak ograniczyć ich liczbę? Dobrym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny bez prowizji. Sprawdź, na czym to polega i dowiedz się, dlaczego warto go zaciągnąć w dobie trwającej pandemii koronawirusa.

Polacy chętnie korzystają z kredytów oferowanych przez banki, mając na swoim koncie nawet kilka tego typu produktów. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których terminowa spłata poszczególnych zobowiązań staje pod znakiem zapytania. Doskonałym tego przykładem jest pandemia koronawirusa, która spowodowała spadek zarobków, a co za tym idzie – zdolności do spłaty kredytów.

Kredyt konsolidacyjny – jak działa?

Istotą kredytu konsolidacyjnego jest zamiana wielu rat na jedną – zwykle niższą z dogodniejszym terminem płatności. Polega to po prostu na zaciągnięciu jednego większego kredytu, który umożliwia spłatę innych mniejszych zobowiązań.

Konsolidacja daje wiele korzyści:

  • pozwala obniżyć wysokość miesięcznej raty
  • umożliwia spłatę zobowiązania w dogodniejszym terminie
  • daje dostęp do dodatkowej gotówki.

Największą zaletą wydaje się być opcja zredukowania kosztów miesięcznej raty. Dzięki temu domowy budżet nie jest już tak obciążony, co ma znaczenie dla osób szczególnie dotkniętych pandemią koronawirusa.

Jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny?

Chociaż konsolidacja kredytów jest dostępna w większości banków, nie każdy kredyt proponowany jest na równie korzystnych warunkach. Dlatego należy bezwzględnie porównać dostępne oferty, analizując wiele różnych aspektów. Co ma szczególne znaczenie?

  • Oprocentowanie

Oprocentowanie jest parametrem wskazującym na wysokość odsetek, o które powiększa się kwota kredytu do spłaty. Im niższe oprocentowanie, tym mniej odsetek bank doliczy do miesięcznej raty.

  • Prowizja

Na koszt finansowania składa się nie tylko oprocentowanie, ale również prowizja stanowiąca zarobek dla banku. Jeśli zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny bez prowizji, wówczas możesz sporo zaoszczędzić.

Tego typu finansowanie zdarza się dość rzadko, ale jest możliwe. Zwykle jednak ma charakter oferty promocyjnej trwającej przez określony czas.

  • Okres finansowania

Okres kredytowania wpływa m.in. na wysokość raty. Jeśli zależy ci na maksymalnym obniżeniu miesięcznych kosztów, wybierz np. kredyt konsolidacyjny bez prowizji udzielany nawet na 10 lat.

  • Maksymalna kwota finansowania

Różna jest wysokość łącznych zobowiązań płaconych przez Polaków, dlatego oferta banków jest dość elastyczna w zakresie kwoty kredytu konsolidacyjnego.

Jeśli pandemia mocno dała ci się we znaki i – poza pieniędzmi na spłatę zobowiązań – potrzebujesz dodatkowej gotówki, możesz zaciągnąć wyższy kredyt. Niektóre banki proponują nawet do 200 tys. złotych!

Konsolidacja – czy dla wszystkich?

Kredyt konsolidacyjny bez prowizji to dobre rozwiązanie dla osób, które – z powodu pandemii – mają problem ze spłatą swoich zobowiązań w terminie. Warto jednak mieć świadomość, że o konsolidację mogą ubiegać się wyłącznie kredytobiorcy, którzy:

  • wykazują odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
  • do tej pory opłacali zobowiązania w terminie,
  • są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych.

Kredyt konsolidacyjny może pomóc w odciążeniu domowego budżetu w sytuacji, gdy wysokość miesięcznych rat zaczyna być przytłaczająca. Trzeba jednak wybrać odpowiednią ofertę – taką, która najlepiej wpisuje się potrzeby i oczekiwania kredytobiorcy.

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj