Frezowanie CNC – zalety, zastosowania, podział

Frezowanie CNC jest jedną z metod obróbki CNC, czyli Computerized Numerical Control. Taki typ obróbki możliwy jest dzięki wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń sterowanych komputerowo. Czym dokładnie jest frezowanie CNC? Właśnie na tym skupimy się w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Czym jest frezowanie CNC?

Frezowanie to metoda obróbki różnego typu materiałów, wyróżnić możemy frezowanie aluminium, drewna, metalu, a nawet tworzyw sztucznych. W procesie frezowania wykorzystywane są frezarki i różnego typu ostrza.

Mówiąc w skrócie, frezowanie polega na oddzieleniu warstwy materiału za pomocą obracającego się narzędzia. Podczas frezowania cnc ruch obrotowy zawsze wykonywany jest przez narzędzie, ruch posuwowy może być wykonywany przez narzędzie lub przedmiot obrabiany.

Profesjonalne frezowanie cnc umożliwia tworzenie różnego rodzaju rowków, gwintów czy kół zębatych. Zastosowanie nowoczesnych metod umożliwia frezowanie w płaszczyźnie 2D, jak również 3D i 5D.

Frezowanie CNC – podział

Podział kinematyczny

Jednym z wielu podziałów jest podział kinematyczny, który wyłania dwie metody frezowania są to:

  • Frezowanie współbieżne – kierunek pracy ostrzy narzędzia jest taki sam jak ruch materiału obrabianego. W takim przypadku zmienia się grubość warstwy skrawanej, na początku jest ona najgrubsza i stopniowo maleje.
  • Frezowanie przeciwbieżne – kierunek pracy ostrzy narzędzia jest przeciwny w porównaniu z kierunkiem ruchu materiału obrabianego. Jeśli chodzi o grubość warstwy skrawanej to sytuacja wygląda odwrotnie niż w przypadku frezowania współbieżnego. Na początku warstwa skrawana jest bardzo cienka i stopniowo staje się coraz grubsza.

Podział technologiczny

  • Frezowanie czołowe – gdy oś frezu jest prostopadła do obrabianej powierzchni. Frezowanie czołowe możemy podzielić na frezowanie pełne, frezowanie symetryczne i niesymetryczne.
  • Frezowanie walcowe – oś frezu jest prostopadła do powierzchni obrabianej.
  • Frezowanie skośne – ostrze i obrabiana powierzchnia tworzą kąt 0°– 90°.

Zalety frezowania CNC

Frezowanie CNC ma sporo zalet, które doceniane są w wielu branżach, na przykład w medycynie, lotnictwie, przemyśle. Wśród najistotniejszych plusów frezowania CNC wymienić możemy:

  • obróbka jest bardzo precyzyjna
  • możliwe jest otrzymanie serii powtarzalnych detali
  • straty materiałów są niewielkie, co znacznie zmniejsza koszty obróbki

Podsumowanie

Frezowaniem zajmuje się wiele firm, jedną z nich jest Bearmet.pl. Firma specjalizuje się we frezowaniu, jak również w wycinaniu laserowym, gięciu blach czy w malowaniu proszkowym. Bearmet.pl dysponuje nowoczesnym, specjalistycznie wyposażonym warsztatem, a grono fachowców może pochwalić się wieloletnim stażem i umiejętnościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj