Możesz ograniczać koszty związane z paliwem na wiele sposobów. To oczywiste, że wybierzesz paliwo, które ma najlepszy stosunek jakości do ceny. Świetnym pomysłem jest także inwestowanie w ekonomiczne silniki. Jednak najwięcej oszczędzić można na samym sposobie prowadzenia pojazdów. Eco-driving jednocześnie ogranicza spalanie, minimalizuje szkodliwe skutki dla środowiska i zapewnia bezpieczeństwo Twoim kierowcom. Aby wdrożyć go skutecznie, konieczne jest wprowadzenie monitoringu paliwa i umiejętne wykorzystanie raportów dotyczących zużycia.
W jaki sposób monitoring paliwa GPS pomaga w eco-drivingu?
Wyobraź sobie, że Twój szef wzywa Cię na rozmowę. Przedstawia Ci pewną szczytną ideę, opisując styl jazdy, który ma pomóc w łatwiejszym spięciu budżetu firmy. Oczywiście, brzmi to pięknie i prosto. Starasz się więc stosować do zaleceń, wyruszając w kolejną trasę. Dotychczasowe przyzwyczajenia szybko biorą jednak górę nad dobrymi intencjami.
Jak myślisz, jak silna jest motywacja kierowcy, kiedy jest daleko od firmy i nikt nie kontroluje jego zachowań? Czy będzie się dalej starał, czy też pójdzie po linii najmniejszego oporu, traktując całą rozmowę jak kolejny wymysł kadry zarządzającej, o którym można szybko zapomnieć?
Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy potrafisz przedstawić konkretne liczby. Wykazując, jak duże zużycie paliwa towarzyszyło nagłym przyspieszeniom i prowadzeniu pojazdu na wysokich obrotach, możesz skutecznie podziałać na wyobraźnię swoich pracowników. Szczególnie jeśli powiesz, ile ten styl jazdy kosztował firmę w ciągu miesiąca. Dajesz w ten sposób znać, że trzymasz rękę na pulsie i razem z Twoimi kierowcami obierasz kurs na zmianę. Co więcej, potrafisz im pomóc w określeniu zwyczajów, nad którymi warto jeszcze popracować.
Kontrola paliwa w systemie monitoringu floty transportowej. Jak to wygląda w praktyce?
Monitoring paliwa można przeprowadzać poprzez podpięcie systemu monitoringu do magistrali CAN. W ten sposób uzyskuje się dostęp m.in. do takich informacji, jak:
- prędkość pojazdu,
- obroty silnika,
- stan licznika,
- poziom paliwa,
- aktualne spalanie,
- łączne zużycie paliwa,
- bieg, na którym pracuje pojazd,
- nacisk na osie.
Porównując wskazania poszczególnych parametrów można precyzyjnie wskazać momenty, w których doszło do nadmiernego spalania.
Szyna CAN występuje obecnie w niemal wszystkich pojazdach. Jeśli w którymś z Twoich aut jej nie ma, możesz zdecydować się na drugą metodę monitoringu paliwa. Polega ona na montażu specjalnej sondy. Większość sond umieszcza się bezpośrednio w zbiorniku, choć istnieją także bezinwazyjne metody instalacji. Następnie sondę trzeba skalibrować, by dawała precyzyjne odczyty.
Która metoda monitoringu paliwa jest najskuteczniejsza?
Jeśli Twój pojazd nie został wyposażony w magistralę CAN, sonda paliwowa pozwoli Ci na skuteczne monitorowanie zużycia. Instalacja monitoringu GPS poprzez CAN jest bardzo prosta i nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów. Montaż sondy jest bardziej czasochłonny i wymaga pomocy specjalistów. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, na który sposób się zdecydujesz, każda metoda kontroli paliwa będzie lepsza, niż tradycyjne odczytywanie ubytków z liczników.