Nowoczesne silniki elektryczne sprawiają, że rośnie możliwość oszczędzania energii, a także emisji szkodliwego dwutlenku węgla. Jakie klasy sprawności powinny posiadać nowoczesne silniki energooszczędne?
Nowe wymogi dotyczące silników elektrycznych
Co pewien czas wprowadza się nowe wymogi dotyczące silników elektrycznych, które wymagają od ich dostawców tworzenia produktów o coraz to wyższej sprawności energetycznej. Do najpowszechniejszej przyczyny, dla której silniki elektryczne mają podlegać nowym normom, należy między innymi chęć ograniczenia zużycia energii. Silniki elektryczne stanowią obecnie większość urządzeń energooszczędnych, co wynika przede wszystkim z rozwoju świadomości na temat szkodliwości dwutlenku węgla. Plusem jest fakt, że coraz bardziej restrykcyjne regulacje związane z silnikami elektrycznymi sprawiają, że ich wydajność oraz sprawność stale i sukcesywnie rośnie. I tak w 2011 roku zakazano sprzedaży silników o tzw. klasie IE1 na rzecz tych o podwyższonej sprawności, czyli typu IE2 lub IE3. Z kolei kilka lat później pojawiła się norma IEC 60034-30-1:2014 (w Polsce PN-EN 60034-30-1), która określała m.in. wprowadzenie kolejnej klasy, a mianowicie IE4. W powyższej normie zawarto między innymi opis klas sprawności silników jednobiegowych oraz opis silników pod względem charakteru, mocy czy grup i liczby biegunów. W związku z tym, od stycznia 2017 roku silnik o mocy od 0,75 do 375 kW miał odpowiadać klasie IE3 lub IE2 w przypadku układu napędowego. Efektem skorzystania z silników klasy IE4 jest nie tylko wysoka oszczędność energii, ale również znacznie niższe koszty operacyjne. Korzystanie z tego typu silników sprawia, że oszczędność energii w porównaniu do klasy IE1 zwiększa się o kilkanaście procent.
Dowiedz się więcej o silnikach i napędach: https://automatykab2b.pl/silniki-i-napedy
Zmodyfikowane silniki elektryczne
Najważniejszą przyczyną strat energii w silnikach elektrycznych jest m.in. ich konstrukcja. Z tego względu należy ją zmodyfikować, aby zmniejszyć ilość generowanego ciepła. W związku z tym, silniki energooszczędne projektowane są z większą precyzją, a elementy użyte do ich produkcji cechuje znacznie wyższa jakość oraz lepsze parametry. Produkcja nowoczesnych silników energetycznych polega na zastosowaniu innych materiałów, zmianie wymiarów i zastąpieniu aluminium miedzią. Istotna jest również zmiana grubości blach rdzeni, co ma znaczący wpływ na straty energetyczne. Ponadto instaluje się łożyska wykonane z takich materiałów, które zapewnią jak najmniejsze straty energetyczne spowodowane tarciem. Takie rozwiązania mają wpływ na poprawę parametrów eksploatacyjnych maszyn oraz oczywiście zwiększają sprawność energetyczna silników.