Zapotrzebowanie na pracowników fizycznych rośnie. Rąk do pracy jednak brakuje. Przyczynami są system edukacji zawodowej oraz emigracja specjalistów za granicę. Jak i gdzie szukać więc pracownika fizycznego?
Szukam pracownika fizycznego – gdzie się udać?
Nie ma jednego sposobu, który sprawdzi się w każdej firmie. W mniejszych miejscowościach firmy często szukają kogoś z polecenia, podczas gdy w dużych miastach przeważa rekrutacja pracowników przez Internet. Z raportu Pracuj.pl „Polacy w środowisku pracy” ze stycznia 2021 r. wynika, że 2/3 badanych szuka pracy w Internecie.
Jak znaleźć pracowników fizycznych w sieci?
Lokalne serwisy ogłoszeniowe mogą być przydatne, jednak pula dostępnych kandydatów na tego typu portalach może być ograniczona. Szerszy zasięg oferują ogólnopolskie portale pracy. Dzięki takiej stronie dotrzesz wielu pracowników, w tym również do osób gotowych zmienić miejsce zamieszkania dla interesującej oferty pracy. Popularnością cieszą się przede wszystkim ogólnopolskie portale z ofertami zatrudnienia jak Pracuj.pl.
Jeśli zdecydujesz się na zamieszczenie oferty pracy w Internecie, koniecznie dopracuj jej treść. Podaj informacje ważne dla kandydatów. Daj im także możliwość łatwego skontaktowania się z osobą odpowiedzialną za rekrutację. Dzięki temu zainteresują się Twoją ofertą pracy.
Dla pracowników fizycznych najważniejszą informacją jest wysokość wypłaty. To priorytet dla 77% ankietowanych z badania „Kariera okiem fachowca. Pracownicy fizyczni o życiu zawodowym” przeprowadzonego w maju 2021 r. Nie musisz podawać konkretnej kwoty, jeśli wynagrodzenie będzie zależeć np. od poziomu umiejętności pracownika. Wystarczą tzw. „widełki płacowe”.
Poszukujący zatrudnienia kierują się również łatwym dojazdem do pracy, dlatego warto podać lokalizację Twojej firmy. Istotny jest także kontrakt zapewniający stabilność zatrudnienia. We wspomnianym wyżej badaniu co drugi pracownik fizyczny wymienił bezpieczeństwo zatrudnienia jako jeden z decydujących czynników o przyjęciu pracy. Dlatego w ogłoszeniu nie pomijaj informacji o rodzaju i długości kontraktu.
A może zatrudnię cudzoziemca do pracy fizycznej?
Coraz większą popularnością cieszy się zatrudnianie obcokrajowców. O taką decyzję łatwo np. w przypadku rekrutacji pracowników na stanowiska fizyczne, gdzie płynne mówienie po polsku nie odgrywa istotnej roli.
Warto wiedzieć, że w przypadku Ukraińców, Rosjan, Białorusinów, Gruzinów, Mołdawian oraz mieszkańców Armenii pracodawcy aktualnie mogą liczyć na ułatwione formalności związane z zatrudnieniem cudzoziemca.
A kiedy już znajdziesz pracownika fizycznego do Twojej firmy, warto poznać sposoby, na zadbanie o pracownika, aby chciał pracować w Twojej firmie jak najdłużej. W tym celu możesz skorzystać z porad dla pracodawców np. na poradydlafirm.pracuj.pl/, które pomogą Ci w wielu wyzwaniach związanych za rekrutacją i zarządzaniem pracownikami.