Kierowco, nie ryzykuj kary za brak filtra DPF!

Stając się posiadaczem używanego pojazdu z silnikiem diesla, dobrze jest sprawdzić, czy jest on wyposażony w filtr DPF. Jeśli filtr DPF został usunięty, warto mieć świadomość kary jaka grozi za jego brak.

Co to jest filtr DPF?

Filtr DPF (filtr cząstek stałych) to element samochodu odpowiedzialny za powstrzymywanie emisji szkodliwych cząstek stałych, które powstają podczas spalania paliwa. Niestety, wraz z użytkowaniem staje się on coraz bardziej zanieczyszczony. Problemu zapchanego filtra cząstek stałych nie należy bagatelizować, gdyż może to doprowadzić do unieruchomienia pojazdu. Choć wiele film oferuje profesjonalne czyszczenie DPF, wciąż popularną praktyką jest usuwanie filtra cząstek stałych. Warto jednak przekonać się, że regeneracja DPF jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Czy filtr DPF można usunąć?

Wielu mechaników, zamiast regeneracji DPF, proponuje jego usunięcie na stałe. Co gorsza, niektórzy mechanicy nie informują nawet swoich klientów o tym, w jaki sposób rozwiązali problem z zapchanym filtrem cząstek stałych. Skutkuje to tym, że wielu właścicieli diesli nie ma wiedzy o tym, że nie posiadają oni w swoim aucie filtra DPF, którego brak kwalifikuje się do otrzymania mandatu. Aktualnie mandat za brak filtra DPF wynosi 500 zł.

Zwiększenie kar za brak filtra DPF

Często również właściciele aut świadomie podejmują decyzje o usunięciu DPF. Na polskich drogach obserwuje się dużą ilość używanych aut sprowadzanych z Europy Zachodniej, w których filtr cząstek stałych najczęściej jest już zużyty. Wymiana filtra DPF na nowy to koszt sięgający nawet kilkunastu tysięcy złotych. Usunięcie DPF wydaje się więc kuszącą propozycją, biorąc pod uwagę dużo mniejszy koszt mandatu za brak DPF. Warto jednak wiedzieć, że planowane niedawno podwyższenie wysokości kar finansowych za brak filtra DPF do 5000 zł może znów pojawić się na celowniku rządowych projektów dotyczących ochrony środowiska.

Czyszczenie DPF

Biorąc pod uwagę powyższe, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem wydaje się regeneracja DPF. Dlaczego?

  • Wydatek kilkuset złotych na czyszczenie DPF to wciąż dużo niższy koszt niż zakup nowego filtra cząstek stałych.
  • Nie ryzykujemy mandatu za brak filtra DPF.
  • Wielu właścicieli samochodów zastanawia się, czy czyszczenie DPF jest skuteczne. Specjaliści z Macar Service przekonują, że regeneracja DPF przeprowadzona na sprzęcie wysokiej jakości pozwala na usunięcie nawet do 98% zanieczyszczeń zapychających filtr DPF. W opinii właścicieli zakładów mechanicznych czyszczenie DPF sprawia, że filtr cząstek stałych działa praktycznie jak nowy. Oferują oni nawet swoim klientom kilka lat gwarancji na zregenerowany filtr DPF.

Wiele firm, takich jak Macar Service, oferuje regenerację DPF przy pomocy profesjonalnego gorąco-wodnego urządzenia wysokociśnieniowego. Zamiast usuwania filtra DPF, zdecydowanie bardziej warto pokusić się o czyszczenie DPF, dzięki któremu zyskamy spokój podczas kontroli drogowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj