Kredyt krótkoterminowy czy kredyt długoterminowy – który wybrać?

Kredyt krótkoterminowy i długoterminowy to rodzaj kredytu, który różni się głównie okresem kredytowania. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a wybór formy warto dostosować do swoich możliwości finansowych.

Kredyt na krótki i długi termin – różnice

Banki oferują całą gamę produktów i różnych kredytów, pozwalających na komfortowe spłacanie należności. To właśnie okres kredytowania jest jednym z podstawowych czynników, który wpływa na decyzję o wyborze właściwego produktu. Okres spłaty należności wyznacza ilość rat z podziałem na każdy miesiąc. Jednak okres kredytowania wpływa również na wysokość środków, które pożycza bank.

Kredyt długoterminowy to zazwyczaj większe środki, które pożyczkobiorca przeznacza na konkretny cel, jak zakup mieszkania, domu, samochodu, a okres spłaty należności to co najmniej kilka lat.

Kredyt krótkoterminowy nie ma konkretnego przeznaczenia i udzielany jest przez bank na mniejszą kwotę. To z reguły typowy kredyt gotówkowy, kredyt na rachunku bieżącym, karta kredytowa, kredyt online, który pozwala na szybkie i bezproblemowe pożyczenie kwoty na nagłe wydatki.

Kredyt krótkoterminowy – bogata oferta banków

Obecnie największą popularnością cieszą się kredyty krótkoterminowe. W przypadku, kiedy potrzebny jest szybki zastrzyk gotówki, wystarczy usiąść do komputera i wystąpić o kredyt online. To duży komfort dla klientów, a w obecnej sytuacji również bezpieczny sposób na skorzystanie z oferty banku. Popularne kredyty krótkoterminowe spłaca się zazwyczaj w ciągu 12 miesięcy, a formalności są zredukowane do minimum, nawet bez konieczności wychodzenia z domu. W przeciwieństwie do kredytów długoterminowych bank zazwyczaj rezygnuje ze skrupulatnego badania pożyczkobiorcy i jego zdolności kredytowej, a pieniądze dostępne są niemal natychmiast.

Kredyt długoterminowy czy krótkoterminowy – który wybrać?

Wybór odpowiedniej formy kredytowanie zależny jest głównie od wysokości środków, które chcemy uzyskać od banku. Jeśli potrzebujemy niewielkiej gotówki i jednocześnie mamy możliwość szybkiej spłaty, warto zdecydować się na kredyt krótkoterminowy. Atrakcyjne raty, minimum formalności, niskie RRSO, możliwość zaciągnięcia kredytu online. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z nieco wyższymi ratami, które pozwolą na spłacenie należności w przeciągu maksymalnie 12 miesięcy.

Kredyt długoterminowy pozwala na uzyskanie wyższej kwoty na długi okres. To również niższe raty, które pozwalają na wygodną spłatę zadłużenia przez długie lata. Trzeba jednak zaznaczyć, że koszt całkowity kredytu z pewnością będzie wyższy, niż przy kredycie na krótki termin. Jest to cena, którą trzeba wliczyć w elastyczność i komfort spłaty należności.

Zarówno kredyt na krótki termin, jak i długoterminowy to kwestia indywidualnego wyboru i potrzeb klientów. Warto zatem poznać wady i zalety obydwu rozwiązań i dostosować ofertę banku do własnych możliwości finansowych. Pomocny jest zawsze ranking kredytów, który stanowi doskonałe symulację spłaty należności. Zawsze można również zapytać o szczegóły doradcę kredytowego, który z pewnością pomoże w wyborze właściwego kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj