Zadaniem generatorów prądu jest wytwarzanie energii elektrycznej w razie przerwy w dostawie prądu lub braku możliwości podłączenia do linii energetycznej. W wielu przypadkach nawet krótkotrwały brak dopływu prądu może powodować nieodwracalne straty.
Agregaty prądotwórcze – zastosowanie
Agregat prądotwórczy to urządzenie, które produkuje energię elektryczną. Główne jego elementy to silnik, prądnica i szereg sterowników kontrolujących pracę. Najprostsze agregaty prądotwórcze uruchamiana są za pomocą linki, te bardziej zaawansowane mają włączanie przyciskiem lub automatyczne.
Takie agregaty dobrze sprawdzają się w domach jednorodzinnych, na budowach lub halach produkcyjnych.
Agregaty prądotwórcze nowej generacji
Niektóre urządzenia wymagają pracy ciągłej i nie są wskazane dla nich żadne przerwy. Ma to miejsce przede wszystkim w szpitalach na salach operacyjnych i intensywnej opieki medycznej w przypadku wszystkich urządzeń ratujących życie, podtrzymujących funkcje życiowe, w laboratoriach, instytutach badawczych, firmach telekomunikacyjnych, rozliczeniowych.
W tych sytuacjach zastosowanie mają nowoczesne agregaty prądotwórcze z zasilaniem UPS, nazywane często hybrydowymi. zasilacz podłączony jest równocześnie do sieci i agregatu. W normalnym trybie przesyła prąd z sieci do urządzenia. W razie braku zasilania z sieci system zapewnia zasilanie bezprzerwowe z własnego akumulatora do czasu uruchomienia agregatu, wszystko odbywa się automatycznie. Zasilacz UPS w pełni zaspokaja zapotrzebowanie urządzeń na energię.
Warunkiem dobrego funkcjonowania agregatów prądotwórczych – UPS jest właściwe dobranie parametrów pracy, odrębnie dla zasilacza i dla agregatu prądotwórczego. Zasada obliczania mocy urządzeń jest podobna jak w przypadku agregatu, dodatkowo powinien on uwzględniać pojemność zasilacza UPS, która wynosi ok. 10 -70%, w zależności od modelu.
Najtańsze zasilacze UPS zapewniają bezprzerwową pracę tylko przez kilka minut, profesjonalne nawet przez kilka godzin, ale ich cena jest znacznie wyższa.