Czym jest opłata recyklingowa i kogo dotyczy? Żeby poprawnie odpowiedzieć na to pytanie trzeba zacząć od podstaw, czyli wyjaśnić sobie termin recyklingu. Najprościej mówiąc, recykling jest metodą ochrony środowiska polegającą na ograniczeniu zużycia surowców.
Opłata recyklingowa – kogo dotyczy?
Owo ograniczenie ich zużycia dotyczy zarówno samego procesu produkcji, czyli tego, jak coś produkujemy, jak i tego, co dzieje się z już wyprodukowanym produktem, czyli czy można go po jego zużyciu powtórnie wykorzystać w przemyśle. Recykling nie zawsze jest sprawą łatwą i może nieść ze sobą spore trudności, a nawet koszty, dlatego ustawodawca wprowadza różnego rodzaju opłaty tzw. opłaty recyklingowe, mają one na celu dopingowanie zarówno producentów, jak i kupujących do przestrzegania zasad recyklingu, a co się z tym wiąże, do ochrony środowiska.
Opłata recyklingowa – czy jest obowiązkowa?
Najogólniej mówiąc, opłata recyklingowa może dotyczyć wszystkich, a więc każdego podmiotu wchodzącego w rolę producenta albo konsumenta dóbr nią objętych, Kogo jednak dotyczy w szczególności? Kogo dotyczy opłata recyklingowa?
Do 2015 roku opłatą recyklingowa obarczone były używane samochody, które zostały sprowadzane z zagranicy. W tym wypadku opłata recyklingowa wynosiła 500 zł od samochodów o masie własnej do 3,5 tony. Owa kwota w całości trafiała na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zwykle do jej uiszczenia zobligowany był kupujący auto.
Jednakże na mocy ustawy z dnia 27 maja 2015 o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji wyżej wymieniona opłata recyklingowa została zniesiona. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy pojazd, który został sprowadzony do Polski przed rokiem 2015, nadal podlega opłacie recyklingowej.
Opłata recyklingowa w 2018
Obecnie opłata recyklingowa daje się we znaki każdemu polskiemu obywatelowi robiącemu nawet najprostsze zakupy. Od 1 stycznia 2018 r. sklepy pobierają 20 gr od każdej plastikowej siatki tytułem opłaty recyklingowej. Kwota ta jest doliczana do ceny siatki lub stanowi jej podstawową opłatę w przypadku, gdy sklepy oferowały daną torebkę swoim klienta za darmo.
Opłata recyklingowa a torby foliowe
Działanie ustawodawcy ma na celu oczywiście ograniczenie jednorazowego używania tzw. „foliówek”, a tym samym wpłynięcie w pozytywny sposób na środowisko naturalne. Obowiązek ograniczenia foliowych śmieci wynika z przepisów unijnych. Jednakże złą wiadomością dla wszystkich kupujących stanowi i fakt, że Ministerstwo Środowiska, normując kwestię wysokości opłaty recyklingowej, ustaliło maksymalną jej wysokość na poziomie 1 zł.
W praktyce oznacza to, że kwota opłaty ustalona obecnie na poziomie 20 gr, może ulec zmianie, jeżeli kupujący nie będą realizować celu ustawy w wystarczającym stopniu. Niewykluczone więc, że polskich konsumentów w najbliższym czasie będą czekały kolejne podwyżki cen tak popularnych “foliówek”.