Jak skutecznie nauczyć się języka niemieckiego?

Wybór szkoły nauki języka niemieckiego ma niemały wpływ na efektywność rozwoju kursanta. Oczywiście bardzo wiele zależy od niego, jego gotowości do nauki, samodzielności, wytrwałości i konsekwencji. Szukając miejsca do nauki języka obcego, warto jednak szukać szkoły, która odpowie na konkretne jego potrzeby.

  1. Wybierz doświadczenie
  2. Sprawdź ofertę…
  3. Kto i jak cię uczy
  4. Lokalizacja
  5. Wszystko zależy od Ciebie…

Wybierz doświadczenie

Szkoła niemieckiego Wrocław – to wyszukiwanie, które da ci w wyszukiwarce Google całkiem sporo wyników. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich będą warte rozważenia. Na samym początku powinieneś dokonać oceny szkół pod względem popularności i ocen innych użytkowników. W sieci znajdziesz mnóstwo komentarzy rekomendujących jedne i polecających drugie szkoły. Oczywiście należy do nich podchodzić z odpowiednią dozą dystansu, natomiast z pewnością ogólne ich zestawienie pomoże zorientować się, gdzie się warto uczyć. Drugim ważnym wyznacznikiem powinna być współpraca danej szkoły. Oczywiście, zdarzają się małe, świetnie prowadzone szkoły językowe, natomiast te rekomendowane przez instytucje zagraniczne z reguły spełniają bardzo wyśrubowane normy. W przypadku szkoły niemieckiego warto przyjrzeć się na przykład tym rekomendowanym przez Rząd Republiki Austrii. Instytut Austriacki nie bez powodu uchodzi za jedną z najlepszych niemieckojęzycznych placówek dydaktycznych. Taka współpraca zagraniczna daje ci także możliwość wyjazdów, które mają ogromny wpływ na szybkie poszerzanie kompetencji językowych.

Sprawdź ofertę…

…nie tylko po to, aby poznać cennik. Przeanalizuj przede wszystkim dostępny danej szkole wachlarz możliwości. W zależności od tego, czy interesują cię kursy dla dzieci i młodzieży, indywidualne zajęcia, kursy przygotowujące do zdobycia konkretnych certyfikatów, czy też kursy dla pracowników firmy, powinieneś szukać rozwiązań dostosowanych do twoich potrzeb, możliwości i planów. Jeśli zależy ci na jak najszybszym przyswojeniu języka, jesteś do tego zmotywowany, a przy tym masz łatwość w nauce języków obcych, nie daj się namówić na kurs grupowy, na którym będziesz się męczył i frustrował zbyt powolnym przyrostem wiedzy. Szukaj szkół, które zaproponują ci kurs indywidualny. Niemiecki dla firm Wrocław to także popularne hasło. Szkoła powinna projektując taki kurs dowiedzieć cię, czy chodzi o naukę podstawowego, codziennego niemieckiego, kurs biznesowy, a może połączenie jednego z drugim. Priorytetem szkoły powinien być twój sukces w nauce języka niemieckiego. Oczywiście nikt nie zrobi niczego za ciebie, ale szkoła i lektorzy powinni wskazać ci skuteczną drogę do efektywnego i przyjemnego uczenia się. Jeśli interesują cię certyfikaty, szukaj szkoły, która przygotowuje, a najlepiej przeprowadza również egzaminy do  Österreichische Sprachdiplom Deutsch (ÖSD) lub European Business Competence* Licence (EBC*L).

Kto i jak cię uczy

Oczywistym jest, że wstępem do nauki języka obcego w szkole jest test kwalifikacyjny oraz rozmowa. Jest to pomocne narzędzie, które pozwala określić nie tylko poziom językowy, ale i indywidualne potrzeby i zainteresowania. To także moment na wspólne określanie  celów nauki języka. Niezbędne są również okresowe testy pozwalające ocenić przyrost wiedzy. Nie należy się przed nimi wzbraniać, właściwie należy ich oczekiwać, ponieważ stanowią one formę konfrontacji własnych wyobrażeń o zdobytym poziomie językowym z rzeczywistością. Jak na dłoni pokazują, co wychodzi świetnie, a nad czym trzeba jeszcze popracować.

Nie bez znaczenia dla nauki języka jest także poziom, wiedza i doświadczenie lektora. Szukaj szkół, których kadrę tworzą osoby doświadczone, z przygotowaniem dydaktycznym i – co ważne – cały czas pogłębiająca swoją wiedzę na międzynarodowych warsztatach i spotkaniach. Takie przygotowanie pozwoli im bowiem w urozmaicony i dostosowany do twojego trybu uczenia się sposób zaprezentować konkretne zagadnienia językowe. Różnorodność stosowanych metod oraz dobrego kontaktu między lektorem a uczniem to niezbędny warunek skutecznej nauki. Nauka ma być przyjemnością, a każde zajęcia powinny się odbywać w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Porozumienie między lektorem a uczniem gwarantuje szybką, skuteczną i trwałą naukę języka.

Lokalizacja

Wbrew pozorom to bardzo istotny element oceny szkoły. Na początku, kiedy jesteś pełen zapału do nauki, nie będzie przeszkadzało ci to, że szkoła jest na drugim końcu miasta. Z czasem jednak, w zupełnie normalnych okresach zmęczenia, będziesz bardziej skłonny do ich odwołania. Szukaj więc szkół położonych centralnie, do których można dojechać bez większych problemów. Nie bez znaczenia z pewnością jest także wewnętrzny wystrój szkoły. Im nowsze, bardziej przyjazne dla uczestnika kursu wnętrza, tym chętniej spędza on w nich czas.

Wszystko zależy od Ciebie…

Wybór dobrej szkoły językowej to podstawa, ale pamiętać, że to przede wszystkim od twojej wytrwałości, sumienności i determinacji zależy sukces nauki. Nie chodzi o to, abyś katował się wkuwaniem słówek, ale o to, abyś regularnie ćwiczył, poświęcał choć 15 minut dziennie na naukę języka, korzystał z dostępnym możliwości. Słuchał nagrań, filmików na Youtubie, korzystał z materiałów przygotowanych przez lektora.

Zdjęcie: unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj