Jak zaplanować bezpieczną instalację elektryczną w mieszkaniu?

Sposób, w jaki zaplanujemy instalacje elektryczne w domu to kwestia indywidualna. Wiele kwestii zależy od indywidualnego stylu życia oraz od liczby sprzętów i urządzeń, z których korzystamy. Instalacje elektryczne należy zaplanować przed ostatecznym wykończeniem domu czy mieszkania jeszcze na etapie remontu. Zadanie to nie jest możliwe do wykonania samodzielnie i warto w tym celu skorzystać z profesjonalnych usług konkretnego elektryka lub firmy. Usługi elektryczne Łódź to dobre i sensowne rozwiązanie dla Twojego domu.

Instalacje elektryczne w mieszkaniu

Zazwyczaj zastosowana przez dewelopera liczba gniazd wtykowych oraz punktów oświetleniowych jest dość oszczędna i niewystarczająca. Jest to projekt instalacji elektrycznej w wersji minimalnej. Pozostawienie instalacji w tej liczbie często skutkuje dodatkowym zastosowaniem różnej maści przedłużaczy, aby cały dom funkcjonował w miarę właściwie. Nie wpływa to jednak pozytywnie ani na komfort, ani wygodę oraz nasze wnętrza stracą w skuteczny sposób na użyteczności i funkcjonalności. Dlatego więc często decydujemy się na poprawę obecnej w mieszkaniu instalacji elektrycznej przy pomocy wybranej przez nas firmy.

Salon i sypialnia- pomieszczenia komfortowe

Plany oraz prace warto zacząć od salonu, oraz sypialni. Musimy również zastanowić się jakie urządzenia są dla nas niezbędne, a więc jak dana instalacja ma być rozplanowana. Sam projekt warto przenieść na kartkę oraz opiszmy te urządzenia, które wymagają podłączenia do prądu. Pozwoli to nam na określenie potrzebnej liczby gniazd wtykowych.
Ogólne zasady w planowaniu gniazd wtykowych:

Stosuje się jedno gniazdo wtykowe na 4 metry kwadratowe. Czasami jednak to nie wystarczy, szczególnie w przypadku salonu gdzie najprawdopodobniej podłączymy dużą ilość sprzętów wykorzystujących energię elektryczną.

Gniazda te powinny zostać umieszczone na wysokości 30 cm od podłogi. Warto osłonić je przed dziećmi za pomocą osłonek torów prądowych. W przypadku sypialni warto umieścić gniazdko koło łóżka. Pomoże to w praktycznym podłączeniu lampki nocnej czy ładowarki do telefonu.

Włączniki światła

Zalecane jest umieszczenie ich na wewnętrznej ścianie na wysokości 150 cm od podłogi. W sytuacji, gdy mamy dzieci, możemy umiejscowić włącznik na wysokości opuszczonej dłoni (około 90 cm), aby nawet ono było w stanie samodzielnie zapalić światło.

Kuchnia i łazienka- pomieszczenia użytkowe

Kuchnia zawsze wyposażona jest w sprzęty elektryczne takie jak lodówka, kuchenka, okap, zmywarka czy mikrofala. Dodatkowo często posiadamy także robota kuchennego, czajnik elektryczny czy ekspres kawowy. Wszystkie wymienione urządzenia potrzebują miejsca do podłączenia. Zasilanie lodówki, piekarnika, zmywarki oraz innych stałych elementów musimy zaplanować za meblami kuchennymi. To rozwiązanie estetyczne oraz wygodne. Gniazda wtykowe do drobnego sprzętu najlepiej, gdyby były bezpośrednio nad blatem kuchennym. Standardowa wartość w tym przypadku to 80 cm, dlatego warto zamontować gniazdka najniżej na wysokości 100 cm. W innym przypadku stracą one na funkcjonalności.

W łazience planujemy instalację w sposób, aby zabezpieczyć ją przed niekorzystnym działaniem wody. Fachowo powinno wydzielić się cztery strefy:

  • Pierwsza to wnętrze wanny, gdzie zabronione jest umiejscowienie jakichkolwiek instalacji elektrycznych.
  • W drugiej strefie także nie wolno instalować źródeł prądu poza ogrzewaczami wody.
  • Trzecia strefa to oprawa świetlna odporna na zachlapania.
  • Czwarta strefa to miejsce, w którym możemy instalować gniazda, włączniki i urządzenia elektryczne w zależności od potrzeb.

Instalacje elektryczne Łódź zaplanowane w ten sposób będą funkcjonalne i bezpieczne. Firma powinna także sprawdzić sprawność naszej instalacji elektrycznej. Ceny za instalacje elektryczne łódzkie są zróżnicowane w zależności od indywidualnych czynników. Nie warto jednak oszczędzać na własnym bezpieczeństwie. Zdajmy się na fachowe usługi oraz profesjonalizm.

Często oprócz usług elektrycznych potrzebujemy innych prac związanych z remontem lub budową. W takim wypadku najlepiej skorzystać kompleksowo z usług jednej firmy budowlanej, która może wykonać również tynki maszynowe, malowanie czy prace dekarskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj