OC bez tajemnic, czyli wszystko, co należy wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu

Obowiązkowe ubezpieczenie dla kierowców to naturalna kolej rzeczy, do której się przyzwyczailiśmy. Wiemy, że opłacenie go jest obowiązkowe, a za jego brak czekają na kierowców dość wysokie kary. Warto więc dowiedzieć się więcej o OC oraz o tym, co zrobić, by na nim korzystać.

OC, czyli odpowiedzialność cywilna

OC chroni właściciela samochodu przed następstwami wypadku. Jest to konieczne ubezpieczenie, by w razie wypadku była możliwość wypłaty odszkodowania i zapłaty za wyrządzone szkody. To z OC sprawcy pokrywana jest kwota naprawy czy rehabilitacji osoby poszkodowanej, co sprawia, że jest to niezwykle ważny element zabezpieczenia użytkowników ruchu drogowego.

Choć dziś wożenie ze sobą polisy w samochodzie nie jest wymagane, to jednak posiadanie już tak. Co więcej, niewiele osób wie, że polisa musi być wykupiona także na samochód niejeżdżący. Za brak ubezpieczenia nakładane są wysokie kary, a specjalny system śledzi tego rodzaju przestępców i ściąga należności. Dlatego tak ważne jest, by wybrać właściwe ubezpieczenie OC samochodu. Jest ono kluczowe, jeśli chodzi o ochronę naszych finansów już po zdarzeniu losowym na drodze. A takie rzeczy mogą przydarzyć się każdemu z nas.

Zbycie pojazdu a polisa OC

Wykupione ubezpieczenie nie jest przynależne konkretnemu człowiekowi. Oznacza to, że choć każdy kierowca musi wykupić polisę OC, to jednak chroni ona auto, a nie jego. W efekcie w momencie zbycia samochodu, polisa nie przechodzi wraz z właścicielem, a zostaje w aucie i może być używana przez nowego właściciela. Oczywiście ma on także prawo do rezygnacji z niej i wyboru swojego ubezpieczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że zmiana statusu właścicielskiego danego samochodu musi być zgłoszona do odpowiedniego podmiotu, jakim w tym wypadku jest firma ubezpieczeniowa. To osoba, która sprzedała samochód musi powiadomić ubezpieczyciela o zmianie właściciela, określić dane osoby od teraz korzystającej z samochodu, a nowy właściciel może na tej podstawie korzystać z auta bez jakichkolwiek problemów.

Trzeba pamiętać, że w ramach OC nie mamy wliczonego często holowania czy samochodu zastępczego. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki pakiet u ubezpieczyciela wykupimy. Warto jednak pamiętać, by na zwykłym, podstawowym ubezpieczeniu OC nie poprzestawać, bo nie daje ono zbyt dużej ochrony. Jest jednak niezwykle ważne z perspektywy każdego, kto porusza się po drodze. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej przestrzegać przepisów odnośnie do polisy ubezpieczeniowej OC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj