System ocen pracowniczych – jaki powinien być, komu powierzyć jego przygotowanie?

System ocen pracowniczych - jaki powinien być, komu powierzyć jego przygotowanie?

Dobry system ocen pracowniczych ma na celu określenie jasnych kryteriów oceny pracownika i weryfikację jego zaangażowania.

System oceny pracowniczej to narzędzie pozwalające kierownictwu przedsiębiorstwa na okresowe ocenianie jakości pracy świadczonej przez podwładnych i dokonywanie zmian w kadrze przedsiębiorstwa, aby jak najskuteczniej konkurować z innymi podmiotami znajdującymi się na rynku. Dzięki systemowi ocen pracowniczych możliwe jest identyfikowanie błędów popełnianych przez pracowników, ale również nagradzanie najlepszych z nich.

Podstawowe cechy idealnego systemu ocen pracowniczych

System oceny zatrudnionych sprawia, że zwiększa się skuteczność podejmowanych decyzji personalnych. Kompleksowość takiego systemu sprawia, że jest on wydajny. Obszary objęte działaniem systemu to:

  • ocena efektywności – ocena zarówno wysiłku pracownika jak i pracodawcy,
  • analiza stosowanej metody oceny i jej korekta – wdrożenie nowoczesnego systemu oceny,
  • profile kompetencji – tworzenie modeli, które ułatwiają wybór kandydatów na stanowisko pracownicze,
  • szkolenia menedżerskie – przygotowanie kierowników do samodzielnego oceniania kandydatów do pracy.

Idealny system ocen pracowniczych to taki, który jest zrozumiały zarówno dla kierownictwa, jak i pracowników. Stosowane są w nim przejrzyste kryteria weryfikowania pracy zatrudnionych i ich oceniania. Istotne jest, aby taki system był sprawiedliwy, czyli żeby przewidziane w nim kary były proporcjonalne do zidentyfikowanych błędów popełnianych przez pracowników. Samodzielne stworzenie systemu ocen pracowniczych o takich cechach jest trudne. Zatem warto powierzyć to zadanie firmom zewnętrznym, takim jak Contract Administration, której szeroka oferta znajduje się na stronie: https://www.ca-staff.eu/uslugi/system-ocen-pracowniczych .

Dlaczego warto powierzyć zaprojektowanie systemu ocen pracowniczych profesjonalistom?

W zewnętrznych firmach doradztwa kadrowego pracują ludzie bardzo doświadczeni. Dzięki temu system jest projektowany z uwzględnieniem różnych możliwych trudności w jego stosowaniu. Wreszcie firmy zewnętrzne, projektujące takie systemy, opracowują zaawansowaną metodykę jego stosowania. Są to wartościowe materiały, czasami nawet szkolenia, dzięki którym kierownictwo firmy szybko poznaje system i korzysta z niego w swojej pracy.

Zobacz także: Outsourcing płac i kadr – jakie ma wady i zalety?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj