Księgowość internetowa – w czym przewyższa tradycyjne biuro rachunkowe?

Księgowość internetowa – w czym przewyższa tradycyjne biuro rachunkowe?

Mimo, że dla wielu osób pojęcie księgowości internetowej nie jest terminem jasnym i jednoznacznym to jednak stosunkowo dużo firm korzysta z jej udogodnień. Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, aby szybko przekonać się, jak pomocnym w codziennej pracy może być narzędziem.

Jak to działa?

Aby zrozumieć, czym jest księgowość internetowa, najpierw należy przybliżyć sobie istotę działania całego systemu. Współcześnie wiele możemy znaleźć platform, które oferują obsługę online. Nie mniejsze zróżnicowanie napotkamy, co do zasad funkcjonowania całego systemu. Najważniejszym elementem pozostaje jednak fakt, że wszystkie dokumenty, jakie do tej pory pracodawca był zobowiązany dostarczać do biura osobiście, od teraz może robić to drogą elektroniczną. A możliwości w tym zakresie także jest sporo, począwszy od skanowania pism i wysyłania ich za pośrednictwem poczty mailowej, poprzez wykorzystanie określonych funkcji w specjalnie przeznaczonych do tego panelach, aż po import dokumentów bezpośrednio z programu fakturującego. Ostatnie rozwiązanie jest najłatwiejszym i najprzyjemniejszym w obsłudze, albowiem nie nakłada konieczności skanowania faktur czy przepisywania danych, co oczywiście nie pozostaje obojętne na prawidłowość przekazanych informacji. Jednak księgowość internetowa to nie tylko przekazywanie dokumentów. To również ich weryfikacja przez profesjonalnych księgowych oraz generowanie takich deklaracji, jak PIT-5, VAT-7 czy wiele innych. To jednak nie koniec dobrodziejstw, jakie niesie za sobą system elektroniczny. Wystawione dokumenty w sposób automatyczny mogą być przekazane do odpowiednich placówek, bez konieczności osobistego stawiennictwa osoby korzystającej z księgowości online.

Dla kogo polecana?

Udogodnienia związane z prowadzeniem księgowości internetowej w szczególności dedykowane są małym i średnim firmom, które w prowadzonej działalności bazują na Księdze Przychodów i Rozchodów. W przypadku większych firm, lepszym rozwiązaniem okazuje się zatrudnienie samodzielnego księgowego lub – w miarę możliwości – utworzenia specjalnej komórki w firmie odpowiedzialnej za obieg dokumentów.

Bilans zysków

Co sprawia, że księgowość online jest przydatnym narzędziem w codziennej pracy? Na szczególną uwagę zasługuje aspekt cenowy. Wynajmowanie tradycyjnego biura rachunkowego jest kosztowniejszym przedsięwzięciem niż bazowanie na systemach internetowych, które choć płatne to jednak oferujące atrakcyjniejszy system płacowy. Kolejnym atutem jest oszczędność czasu. Dostęp do tego typu platform jest wręcz nieograniczony. I co ważne – bez wychodzenia z domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj