Wypowiedzenie umowy OC – co warto wiedzieć?

Wypowiedzenie umowy OC – co warto wiedzieć?

Rezygnacja z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może nastąpić z wielu powodów. Warto jednak wiedzieć, jak ją prawidłowo przeprowadzić. Co powinny zawierać wymagane dokumenty i kiedy muszą zostać złożone?

Wypowiedzenie umowy OC – kiedy może mieć miejsce?

Pierwszą sytuacją, w której wypowiadana jest umowa OC, to po prostu zmiana ubezpieczyciela. Powodem może być korzystniejsza oferta konkurencyjnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niewypowiedzenie poprzedniej umowy ubezpieczenia komunikacyjnego oznacza, że zostanie ono automatycznie odnowione zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zakupu używanego samochodu – możemy wypowiedzieć ubezpieczenie poprzedniego właściciela samochodu. Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia ma miejsce także wtedy, gdy pojazd zostanie skradziony albo całkowicie zniszczony w wyniku wypadku.

Co powinien zawierać dokument wypowiedzenia umowy?

W Internecie dostępne są różne wzorce wypowiedzenia umowy OC. Można z nich korzystać, jednak powinny zawierać najistotniejsze dane, takie jak: nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy oraz powód, dla którego umowa ma być wypowiedziana (najlepiej z konkretnym artykułem ustawy). Chodzi tu o ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, a konkretnie o: art. 31, art. 28, art. 28a.

Nie może ponadto zabraknąć danych pojazdu oraz personaliów właściciela, czyli imienia, nazwiska, adresu oraz numeru PESEL. Nie zapomnij także o tym, aby dokument był wydrukowany i podpisany.

Jak dostarczyć wypowiedzenie OC do ubezpieczyciela?

Złożenie wypowiedzenia uzależnione jest od firmy ubezpieczającej. Zazwyczaj robi się to listem poleconym, poprzez agenta lub osobiście u ubezpieczyciela. Bardzo wygodną formą złożenia wypowiedzenia jest przesłanie go za pośrednictwem e-maila lub formularzy dostępnych na stronach internetowych ubezpieczycieli. Pamiętajmy jednak, aby zawsze potwierdzić skuteczność złożonego wypowiedzenia.

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

Skuteczność złożonego wypowiedzenia umowy ubezpieczenia komunikacyjnego OC uzależniona jest od daty złożenia pisma. Wypowiedzenie polisy kupionej w ubiegłym roku doręcza się najpóźniej na 1 dzień przed jej zakończeniem. Jeżeli ma miejsce podwójne ubezpieczenie, wówczas należy dostarczyć odpowiedni druk jak najszybciej, aby nie płacić za obie polisy. Ci, którzy kupują samochód, również mogą złożyć stosowne wypowiedzenie umowy i to w dowolnym terminie – nie ma tutaj nałożonego ustawowego terminu na złożenie takiego wypowiedzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj