Telewizja przez Internet czy kablówka? Poznaj różnice

Wybieranie telewizji nie jest łatwe. Najczęściej zastanawiamy się nad dostawcą, ale warto wziąć pod uwagę także sposób jej odbioru. Do wyboru jest kilka opcji, a każda z nich może różnić się między sobą w wielu szczegółach, które wpływają na jakość obrazu i komfort użytkowania. Dowiedz się, czym się różni telewizja przez Internet od kablówki.

Telewizja przez Internet – jak to działa?

Klasyczna telewizja transmitowana przez Internet? To możliwe! A wręcz bardzo wygodne. Telewizja przez Internet to stosunkowo nowe rozwiązanie, które oferuje część operatorów i dostawców Internetu, na przykład INEA.

Telewizja wykorzystuje Internet stacjonarny. Do jej odbioru konieczny jest oczywiście odpowiedni modem i dekoder, który pozwala na odbieranie telewizji. Urządzenie często może mieć dodatkowe opcje. Na dodatek dzięki takiej telewizji na telewizorze możesz korzystać z różnego rodzaju aplikacji, na przykład VOD czy YouTube. To możliwe także w przypadku telewizorów SMART, ale dzięki telewizji przez Internet ich posiadanie nie jest konieczne.

Telewizja kablowa – wady i zalety

Telewizja kablowa jest rozwiązaniem, które dobrze sprawdza się w mieście – w większości bloków operatorzy są podłączeni i można skorzystać z ich usług. Obecnie jest to sieć hybrydowa, która wykorzystuje różne przewody, czasami także najnowsze światłowody.

Kablówka ma jednak wadę – zawiera maksymalnie 94 programy telewizyjne, ponieważ każdy program zajmuje 8 MHz, a telewizje kablowe mają do wykorzystania pasmo do 900 MHz. Usługa nie wymaga także zastosowania żadnych dodatkowych urządzeń – wystarczy, że monter operatora połączy nas z siecią kablówki. Połączenie z telewizją jest stabilne i nie zmienia się w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych. Jednak takie rozwiązanie ma także kilka minusów – nie jest to rozwiązanie dla osób, które lubią mieć szeroki wybór i chcą dopasować kanały TV do swoich potrzeb.

Telewizja przez Internet czy kablowa – co lepiej się sprawdzi?

Co zatem wybrać: telewizję przez Internet czy zwykłą kablówkę? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak w wielu sytuacjach okazuje się, że telewizja przez sieć jest o wiele lepszą opcją. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że można ją podłączyć wszędzie, gdzie masz stacjonarny Internet. Kablówka w wielu miejscowościach lub na rozległych osiedlach domków jednorodzinnych bywa niedostępna.

Telewizja kablowa ma także ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę kanałów, a telewizja przez Internet to możliwość wyboru dowolnego pakietu i jego rozszerzania w razie potrzeb czy zainteresowań. Mówi się, że kablówka jest bardziej stabilna, ponieważ Internet może być zależny od pogody i warunków atmosferycznych. Jednakże telewizja przez Internet światłowodowy także jest stała i stabilna, więc nie jest to duży problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj