Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, którego spłata zabezpieczona jest hipoteką ustanowioną na nieruchomości. Analizując oferty poszczególnych banków, należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. W celu porównania kredytów konieczne jest sprawdzenie różnych parametrów, mających wpływ na całkowity koszt kredytu. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kredytu hipotecznego? Jak sprawdzić, czy oferta jest rzeczywiście korzystna?
Kredyt hipoteczny – parametry wpływające na całkowity koszt kredytu
Całkowity koszt kredytu to suma kosztów kredytu – odsetek oraz innych opłat, takich jak np. prowizja. Na koszt kredytu wpływa wiele czynników m.in.:
- wysokość oprocentowania,
- wysokość marży banku,
- obowiązkowe zabezpieczenia kredytu.
Jednym z wymaganych zabezpieczeń dodatkowych, poza hipoteką, może być polisa ubezpieczenia nieruchomości od ognia oraz innych zdarzeń losowych.
Niektóre banki wraz z kredytem hipotecznym proponują połączone inne usługi jak na przykład konto czy ubezpieczenia. Podkreślamy, że poza wymaganymi obowiązkowymi zabezpieczeniami, niezbędnymi do zawarcia umowy kredytowej, nie jest konieczne korzystanie z innych usług banku. Warto jednak rozważyć te propozycje, ponieważ mogą mieć wpływ na wysokość kosztów kredytu np. obniżenie marży kredytu.
Sprawdź ofertę nowych mieszkań na sprzedaż w Lublinie
Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Większość banków oferuje kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem. Znaleźć można także oferty, w których stałe oprocentowanie oferowane jest tylko przez określony czas np. 5 lat, z możliwością odnowienia stałej raty na kolejnych kilka lat.
Co dla kredytobiorcy oznacza zmienne oprocentowanie? Na oprocentowanie kredytu składają się dwa parametry – marża banku oraz stawka WIBOR, która jest wartością zmienną. Jeśli wartość stawki WIBOR zmieni się, rata kredytu może być odpowiednio niższa lub wyższa.
Z pewnością kredyt ze stałym oprocentowaniem to dobre rozwiązanie dla osób, które przez cały okres spłaty kredytu chcą mieć pewność, że wysokość płaconej raty nie ulegnie zmianie.
Wybór kredytu hipotecznego – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Kredyt hipoteczny najczęściej opiewa na wysokie kwoty, a kredytobiorca musi spłacać go przez wiele lat. Należy więc podczas analizowania ofert banków sprawdzić, jakie są warunki wcześniejszej spłaty kredytu.
Niektóre banki oferują możliwość zawieszenia spłaty kapitału przez określony czas. Decydując się na kredyt hipoteczny, trzeba mieć na względzie, że sytuacja finansowa może ulec zmianie – poprawić się lub pogorszyć np. w związku z utratą pracy. Skorzystanie z karencji jest szansą na uporządkowanie finansów i uniknięcie opóźnienia w spłacie zobowiązania.
Podczas zawierania umowy kredytowej należy zdecydować, czy spłacane będą raty w równej wysokości, czy malejące. Warto dopytać o możliwość zmiany formuły spłaty zobowiązania.
Podsumowując – podczas wyboru oferty kredytu hipotecznego trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania czy marżę, ale całkowitą wysokość zobowiązania do spłaty. Nie należy także zapominać o innych kryteriach, które czynią ofertę bardziej atrakcyjną m.in. o możliwości zawieszenia spłaty kapitału oraz zmiany formuły płatności rat.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl