Okulistyka – technologia w trosce o Twoje oczy

Okulistyką nazywamy subdyscyplinę medycyny, zajmującą się leczeniem dolegliwości i chorób oczu. Ten niezwykle ważny narząd zmysłu zajmuje szczególne miejsce w organizmie człowieka. Przede wszystkim – dzięki używaniu wzroku uzyskujemy podstawową orientację w otaczającej nas przestrzeni. Za pomocą wzroku wydobywamy ze strumienia napływających bodźców konkretne kształty i obiekty, a tym samym – to przede wszystkim wzrok strukturyzuje nasze poznanie. Niestety, wzrok ma jednak tendencję do psucia się wraz z upływem czasu. Zmniejsza się zarówno ostrość widzenia, wyrazistość barw, jak i inne elementy naszego postrzegania. Z tego powodu, należy odpowiednio zatroszczyć się o zdrowie oczu – w tym o zachowanie odpowiednich warunków w czasie pracy oczu.

Profesjonalnie wyposażony gabinet okulistyczny – czyli jaki?

Gabinet okulistyczny to jeden z najbardziej wyposażonych spośród wszystkich gabinetów medycznych. Ilość i rozmiar urządzeń, które w nim spotykamy, potrafią naprawdę zaskoczyć. Wynika to z samego faktu, że oko jest jednym z najbardziej skomplikowanych narządów w ciele człowieka. W celu jego przebadania, należy często spojrzeć na to co się dzieje „wewnątrz” oka. Tego natomiast nie dokonamy bez wykorzystania najnowszych technologii okulistycznych.

Podstawowym elementem wyposażenia gabinetu okulistycznego są projektory optotypów lub wyświetlacze LCD optotypów. Rozwój technologii okulistycznej znacząco przyspieszył w ciągu ostatnich lat. Obecnie, oprócz tablic Snellena, w gabinetach okulistycznych spotkamy najbardziej zaawansowany sprzęt optyczny oraz rozbudowane aparatury do wykonywania pomiarów.

Do popularnych należy refraktometr komputerowy, czyli urządzenie stosowane w diagnozie osób w każdym wieku. Pozwala na rozpoznanie problemu oraz precyzyjne określenie, jakiego rodzaju szkła korekcyjne pomogą w danej dolegliwości.

Tonometr bezkontaktowy to kolejne urządzenie nieodłącznie spotykany w nowoczesnych gabinetach okulistycznych. Jest to urządzenia służące do przeprowadzania pomiarów ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej.

Komputerowy perymetr używany jest natomiast do badania zakresu pola widzenia. Jest to niezwykle istotne w przypadku osób wykonujących wybrane zawody, w których odpowiednio szeroki kąt widzenia jest warunkiem dopuszczenia do ich pełnienia. W ich przypadku – badanie przeprowadzenie badania perymetrem jest warunkiem uzyskania odpowiednich zezwoleń.

Pachymetr – czyli urządzenie będące w zasadzie ultrasonografem – używane jest do badania grubości rogówki. Zazwyczaj, badanie pachymetrem przeprowadza się tuż przed wykonaniem zabiegu chirurgicznego na oku, a także w czasie rutynowych badań kontrolnych.

Rzadziej wykorzystywane urządzenia

Do rzadziej obecnych urządzeń, ale równie istotnych dla prawidłowego funkcjonowania gabinetu okulistycznego, należą także kolejne. Tomograf komputerowy to urządzenie pozwalające na wykonanie pełnego skanu siatkówki oraz ciała wirtualnego. Angiograf fluoresceinowy pozwala na zbadanie rozkładu naczynek na dnie oka. Stosuje się także lasery YAG, niezwykle pomocne w walce z jaskrą. Topograf rogówki pozwala natomiast na pełne zdiagnozowanie stanu i problemów rozwijających się w rogówce.

fot. krak-optic.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj