Sprawdzanie VIN przy zakupie samochodu

Zakup samochodu używanego często jest rozsądną decyzją z punktu widzenia ekonomicznego. Za odpowiednio mniejsze pieniądze nabyć możemy pojazd o wiele wyższej jakości, niż za tę samą kwotę w salonie. Przeczytaj co zrobić, aby zakup ten okazał się udany.

Dokładne oględziny auta są warunkiem koniecznym, podobnie jak sprawdzenie dokumentacji czy weryfikacja zgodności ogłoszenia – np. wersji wyposażenia – ze stanem faktycznym. Uniknięcie wpadki związanej z zakupem używanego samochodu będzie łatwiejsze dzięki sprawdzeniu numeru VIN.

Numer VIN – co to jest?

Rozwinięciem skrótu VIN jest Vehicle Identification Number, co tłumaczy się z angielskiego jako „numer identyfikacyjny pojazdu”. Tak jak w Polsce każdy noworodek otrzymuje swój PESEL, tak wszystkie wyprodukowane w fabrykach auta zostają oznaczone unikalnym numerem VIN. Identyfikator ten składa się z 17 znaków – liter i cyfr. Zgodnie z międzynarodowym standardem z obiegu wyłączone zostały liter I, O, a także Q – jest to o tyle ważna informacja, iż są one łatwe do pomylenia z cyframi 0 lub 1. Odczytując VIN należy pamiętać o wykluczonych znakach, aby uniknąć nieporozumień.

Numery VIN samochodów pochodzących z Unii Europejskiej składają się z trzech sekcji. Pierwsze trzy znaki to WMI (World Manufacturer Identifier), które informują o nazwie producenta i regionie, w którym auto zostało wyprodukowane. Kolejnych sześć znaków to VDS (Vehicle Description Section), w nim zapisane są podstawowe informacje jak np. typ pojazdu, rodzaj napędu, parametry silnika. VIS (Vehicle Identifier Section), czyli ostatnich 8 znaków to przypisany do konkretnego pojazdu unikalny identyfikator.

Sprawdzanie VIN

Uczciwy sprzedawca nie będzie miał problemu z umieszczeniem numeru VIN w ofercie sprzedaży samochodu. Powinno być to normą, ale niestety tak nie jest. Brak informacji o numerze VIN może budzić nasze podejrzenia, ale niekoniecznie musi oznaczać, iż obawy są słuszne. Warto dopytać o identyfikator, jeśli nie został on podany – nierzadko pozwoli to uniknąć zbędnej wycieczki na oględziny samochodu.

Dlaczego sprawdzanie VIN jest tak ważne? Zapisane w nim informacje są kluczowe na etapie weryfikacji. Posiadanie numeru identyfikacyjnego pojazdu pozwala sprawdzić jego przeszłość i porównać ją z opisem w ofercie. Najważniejsze podstawowe informacje, do których możemy w ten sposób dotrzeć, to:

 • rok i miejsce produkcji pojazdu
 • producent i model samochodu
 • dotychczasowy przebieg pojazdu
 • historia zdarzeń z udziałem pojazdu (kolizje, wypadki)
 • historyczne zdjęcia pojazdu
 • weryfikacja w bazach kradzieżowych
 • wykaz wyposażenia

Zakres danych uzyskanych dzięki sprawdzaniu VIN jest szeroki. Cofnięty licznik czy przemilczana historia wypadków samochodu szybko wyjdą na jaw, a to wszystko bez wychodzenia z domu. W skrajnym przypadku może okazać się, że podany numer VIN przynależy do zupełnie innego pojazdu – jeśli nie jest to wynikiem błędnego przepisania identyfikatora, należy stanowczo odstąpić od zamiaru zakupu.

Sprawdzanie VIN w serwisie autobaza.pl

Decyzja o zakupie używanego samochodu powinna być maksymalnie przemyślana. Wiąże się ona ze sporym wydatkiem finansowym, warto więc poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie się do nabycia auta, które posłuży nam przez kolejne lata. Sprawdzenie darmowych informacji na podstawie numeru VIN może okazać się niewystarczające, dlatego też istnieje możliwość szczegółowego sprawdzenia pojazdu w serwisie autobaza.pl. Wygenerowanie raportu po wprowadzeniu identyfikatora pojazdu dostarcza pełnej i wiarygodnej informacji o jego stanie technicznym i przeszłości.

Zamówienie raportu na stronie autobaza.pl jest bardzo proste. Po wprowadzeniu numeru VIN pojawia się informacja o dostępności raportu. Już na tym etapie otrzymasz podstawowe rozkodowanie numeru VIN z potwierdzeniem jego poprawności. Ponadto uzyskasz informacje jakie dane znajdą się w raporcie, zanim jeszcze za niego zapłacisz. Z listy dostępnych raportów wybrać należy interesujące nas pozycje i zamówić je. Po opłaceniu zamówienia otrzymujemy pełen raport, zawierający kluczowe przy zakupie informacje o pojeździe.

Równie proste jest sprawdzenie historii pojazdu sprowadzonego z zagranicy.

Dlaczego warto skorzystać z oferty profesjonalnej bazy danych? Przede wszystkim ze względu na dostęp do szerokiego spektrum informacji. Raport pozwoli potwierdzić, iż samochód nie był skradziony, a weryfikacja odbywa się przez sprawdzenie baz danych wielu krajów (także instytucji międzynarodowych).

Numer VIN – gdzie szukać?

Producenci umieszczają numer VIN w kilku miejscach i często różnią się między sobą, ale szukać należy przede wszystkim w:

 • obudowie deski rozdzielczej
 • podszybiu auta
 • podłodze bagażnika
 • zawiasach przednich drzwi

Sprzedawca powinien znać miejsce wybicia numeru VIN. Jeśli w jakikolwiek sposób utrudnia jego sprawdzenie lub porównanie z podanym nam wcześniej identyfikatorem – powinniśmy odpuścić zakup tego pojazdu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj