Agile – sposób na zwiększenie efektywności zespołu!

Zwinne myślenie – bo tak powinniśmy mówić o Agile – to sposób funkcjonowania, który bardzo dobrze sprawdza się w dynamicznym środowisku. Opieranie się na ludziach, a nie procesach sprawia, że zespoły zyskują nie tylko dodatkową motywację do działania, ale również wiedzę i narzędzia jak zrobić więcej, bez konieczności przeforsowywania się.

Agile czyli zwinny

Scrum z którego wywodzi się Agile, zaistniał głównie w branży IT, gdzie czas odgrywa niezwykle ważną rolę. Opiera się na pracy zespołu, który na każdym etapie dostarcza powoli – ale sukcesywnie – gotowy produkt, który jest funkcjonalny na każdym etapie jego tworzenia.

Agile umożliwia zmianę standardowego myślenia, w którym procedury i dokumentacja są podstawą działania. Przede wszystkim to podejście stawia na człowieka i zasoby, którymi dysponuje. Dlatego w Agile tak ważne są takie wartości jak: skupienie na wyznaczonych celach, otwartość na nową wiedzę, szacunek do innych członków zespołu, zaangażowanie w projekt czy odwaga do działania. Te aspekty są nierozerwalnie związane z podejściem Agile, które pozwala zachować dużą dozę elastyczności. To z kolei umożliwia dostosowanie się do potrzeb klienta, otoczenia organizacyjnego, ale również wewnętrznego środowiska pracy.

Agile mindset jest sposobem myślenia, który pozwala wpłynąć na funkcjonowanie organizacji. Odpowiednie szkolenia (jak np. Agile Foundation od ROSIEK Solutions) pozwalają poznać to zwinne myślenie, zrozumieć jego istotę, by móc je umiejętnie wdrożyć do swojego przedsiębiorstwa. Co ważne – Agile wymaga dokładnego zrozumienia jego założeń i metodyki pracy z nim, by stał się naturalnym elementem funkcjonowania firmy, nie zaś przymusem do którego odgórnie trzeba się stosować.

Czy Agile można zastosować w każdej firmie?

Zwinne myślenie swoje początki ma w branży IT, a zwłaszcza tej części, która była związana z tworzeniem oprogramowania. Jednakże czasy się zmieniły i wiele firm obecnie funkcjonuje w silnie zmiennym otoczeniu. By w nim funkcjonować należy zachować dużą elastyczność – bądź po prostu zwinność.

Agile sprawdzi się tam, gdzie kompetentny zespół dąży do tworzenia produktu lub usługi, ale sztywne procedury, tylko go ograniczają. Niekiedy odrzucenie proceduralnej i dokumentowej ścieżki może okazać się milowym krokiem w rozwoju możliwości firmy, oraz sposobem na wykorzystanie nieodkrytych dotąd zasobów w firmie.

W podejściu Agile w centrum wszystkiego jest człowiek – jako jednostka, zasób i osoba. Lecz równie ważna jest celowość i satysfakcja z działania, by nie pracować na marne, ale by efekty działań były widoczne i motywujące do dalszej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj