G Suite vs Office 365 – porównanie

G Suite vs Office 365 – porównanie

Jeśli jesteś przedsiębiorcą prędzej czy później będziesz musiał dokonać wyboru pomiędzy pakietem G Suite a Office 365. To najpopularniejsze obecnie na rynku narzędzia, których celem jest usprawnienie pracy w każdej firmie. Zarówno G Suite jak i Office 365 dostosowane są do pracy biznesowej. Pakiety i oferowane narzędzia mają na celu zwiększenie efektywności i usprawnienie komunikacji. G Suite i Office 365 są dostosowane także do pracy online. Wybór pomiędzy dwoma pakietami nie należy do łatwych, ale nie martw się: pomożemy Ci w podjęciu decyzji!

Funkcjonalność

G Suite jak i Office 365 zostały stworzone do ułatwienia i usprawnienia pracy biurowej. W obu pakietach znajdziemy więc narzędzia do tworzenia i edytowania dokumentów: w G Suite dostępne są Dokumenty i Arkusze Google, w Office 365 – Word i Excel. Pakiety zawierają także narzędzia ułatwiające komunikację, organizację oraz przesyłanie danych – w G Suite to m.in. Gmail, Hangouts, Kalendarz Google i Google Keep, w Office 365 to przede wszystkim Outlook, One Drive, One Note czy Skype. Wygląda na to, że zakres oferowanych usług jest dość podobny prawda? Tak faktycznie jest, choć wybór oprogramowania powinien być uzależniony od struktury naszej firmy – Office 365 lepiej sprawdzi się w tradycyjnym, stacjonarnym biurze, co nie znaczy, że wielkie korporacje nie korzystają z pakietu G Suite. Przykładowo jedne z największych migracji z Microsoftu do Google miały miejsce w takich firmach jak Airbus i Carrefour. G Suite w organizacjach działających zdalnie – dzięki G Suite łatwiej będzie nam koordynować wykonywaną na odległość pracę. Przesyłanie załączników odeszło już do lamusa. Dzisiaj wystarczy dodać plik na dysk, by później udostępnić go współpracownikom za pomocą dwóch kliknięć.

Wydajność

Pakiet Google stworzony został do pracy zdalnej. Office 365 również stara się dostosować swoje narzędzia do chmury, czego przykładem może być Microsoft Teams – usługa dedykowana pracy zespołowej online. Mimo to w przypadku pracy zdalnej lepiej sprawdzi się G Suite. Choć Word czy Excel to wysokiej klasy narzędzia dostępne również w formie aplikacji na urządzenia mobilne nie ulega wątpliwości, że lepiej sprawdzają się w swojej tradycyjnej, stacjonarnej formie. Narzędzie Google pozwalają jednocześnie pracować nad plikiem wielu pracownikom na raz. G Suite pozwala także na udostępnianie i przechowywanie plików za pomocą Dysku Google. Choć oba pakiety oferują podobne usługi, różnią się miedzy sobą wydajnością. Narzędzie oferowane w Office 365 są przede wszystkim dostosowane do tradycyjnego modelu pracy stacjonarnej. A jak powszechnie wiadomo przyszłość pracy opierać się będzie o działania w chmurze.

Bezpieczeństwo

Zarówno G Suite jak i Office 365 mają wbudowaną funkcję automatycznego wykrywania spamu, wirusów i złośliwego oprogramowania. W obu pakietach możemy także skorzystać z uwierzytelniania dwustopniowego. Pakiet G Suite opiera się przede wszystkim na chmurze Google i w dużej mierze korzysta z zabezpieczeń oferowanych przez Google. Jako administrator G Suite możemy dowolnie zarządzać rolami użytkowników którzy mają dostęp do udostępnianych przez nas plików. Office 365 dodatkowo wykorzystuje własne narzędzia do ochrony przed kradzieżą danych.

G Suite i pakiet Office 365 oferują wielofunkcyjny zestaw narzędzi, który ma usprawnić codziennie wykonywane zadania. Wybór odpowiedniego pakietu jest przede wszystkim uzależniony od potrzeb naszej firmy. G Suite lepiej sprawdzi się w przypadku pracy zdalnej, łatwiej będzie też edytować poszczególne pliki na urządzeniach mobilnych. Pakiet Google jest też bardziej intuicyjny i prostszy w obsłudze niż narzędzia oferowane przez Microsoft. Jeśli zależy nam na wolności i łatwości w zakresie pracy zarówno z dowolnego miejsca jak i o dowolnej porze to warto rozważyć usługę G Suite.

1 KOMENTARZ

  1. Właśnie jesteśmy w trakcie testów usługi G Suite i szczerze po 3 tygodniach jesteśmy zachwyceni funkcjonalnością jaką oferuje Google. Mamy w planach jeszcze kilka rzeczy do zweryfikowania, ale migracja na 95% nastąpi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj