Zalety i wady nauczania zdalnego – na co zwracać uwagę podczas zajęć?

Pandemia koronawirusa doprowadziła do tego, że ogromna część szkolnictwa wyższego bazuje na nauczaniu zdalnym. Dla wielu studentów, którzy nie muszą dojeżdżać do miast, jest to na pewno spore udogodnienie. Zajęcia online mają swoje niepodważalne zalety, ale również kilka wad, o których warto pamiętać. O czym powinni pamiętać studenci wybierający nauczanie zdalne na uczelni wyższej?

Jakie korzyści oferuje nauczanie online?

Na początek zalety. Przede wszystkim nauczanie zdalne na uczelni jest dla wielu studentów ogromnym udogodnieniem w kwestiach finansowych. Nie trzeba bowiem wyjeżdżać z rodzinnego miasta, wynajmować stancji i liczyć codziennych wydatków na jedzenie i bieżące potrzeby. Dla osób pochodzących z uboższych rodzin, często jest to jedyny sposób na studiowanie.

Zajęcia online są również niezwykle wygodne. Wystarczy kawałek wolnego miejsca, komputer z dostępem do Internetu oraz zeszyt na ręczne notatki. Platformy do nauczania zdalnego są bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu każdy student bez trudu dołączy do zajęć. Także prowadzący coraz lepiej radzą sobie z obsługą nowoczesnych technologii. Reasumując, zajęcia online na uczelni pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, a co więcej, są bardziej wygodne.

Jakie są minusy nauczania zdalnego na uczelni?

W każdej beczce miodu znajdzie się łyżka dziegciu i nie inaczej jest w przypadku nauczania zdalnego. Minusem jest ograniczona do minimum rola kontaktów społecznych. Studenci się nie znają, nie nawiązują przyjaźni, nie integrują się po zajęciach. A wystarczy popytać absolwentów, co najmilej wspominają z okresu studiów. Często będą to właśnie liczne imprezy oraz przygody w gronie przyjaciół.

Jednocześnie ciężko dyskutować z faktem, że zajęcia online bardzo często stoją na nieco niższym poziomie niż zajęcia tradycyjne. Student ma bowiem ograniczone możliwości w kwestii zadawania pytań, a prowadzący nie dotrze do indywidualnych potrzeb swoich podopiecznych. Problemem jest również koncentracja, a ta często spada, gdy student siedzi w wygodnym domu i może sobie pozwolić na to, aby jednym okiem śledzić zajęcia, a drugim skupiać się na innych rzeczach.

Czy nauczanie online to przyszłość edukacji?

Z roku na rok nauczanie zdalne na uczelni na pewno będzie coraz powszechniejsze. Wydaje się jednak, że renomowane uczelnie z wieloletnią tradycją nigdy nie zrezygnują z tradycyjnego toku nauczania. Na pewno znajdą się również studenci, którzy wybiorą naukę stacjonarną związaną z poznawaniem nowych ludzi oraz integracją. Pewne jest jednak to, że w nadchodzących latach osób preferujących nauczanie zdalne będzie przybywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj