Balkony francuskie – jak można je zaaranżować?

Balkony francuskie dotychczas znane były przede wszystkim z blokowisk i biurowców. Dzisiaj coraz częściej widzimy je na stawianych właśnie domach jednorodzinnych. Pojawiają się w licznych projektach wielu architektów. Sprzyja temu z pewnością współczesna gęsta zabudowa, która uniemożliwia zastosowanie bardziej standardowych rozwiązań. To szansa na wpuszczenie światła do wnętrza budynku przy wykorzystaniu minimum przestrzeni na zewnątrz. Okazuje się jednak, że właściciele wciąż mają problem z aranżacją. Jak sprawić, by balkony francuskie pięknie się prezentowały?

Balkony francuskie – czym są i jakie mają zalety?

Balkony francuskie to naprawdę dość powszechnie spotykane rozwiązanie, które pojawia się w naprawdę każdej miejscowości. Najczęściej stosowane są na modernistycznych bryłach, które cechują proste kształty. To minimalistyczne rozwiązanie, które komponuje się z obecnie modną stylistyką w projektach domów jednorodzinnych.

 balustrady francuskie

Większość z nas balkon kojarzy raczej z miejscem wypoczynku – chętnie stawiamy tam wygodne meble, na których spędzamy letnie popołudnia. Tymczasem balkon francuski to w zasadzie połączenie okna i balustrady. Nie ma tu dodatkowej płyty, na którą można by wejść i gdzie znalazłoby się miejsce na choćby suszarkę na pranie. Choć wiele osób uznaje takie rozwiązanie za niepraktyczne, to naprawdę pochopnie wydana ocena. Okazuje się bowiem, że balkony francuskie mają liczne niepodważalne zalety. Nie są wcale odkryciem z XXI wieku – pierwsze zawierające je projekty znane są w architekturze od baroku. Dzisiaj jedynie korzystamy z tego, co ktoś już dla nas wymyślił – wiemy bowiem, że całkiem dobrze spełnia swoje zadanie.

 balustrady francuskie

Jakie są zalety balkonów francuskich? Warto podkreślić, że to niezastąpione źródło naturalnego światła w pomieszczeniu. Są większe niż klasyczne okna, a w przeciwieństwie do standardowych balkonów nie posiadają zadaszenia, które generowałoby cień. Jeśli w twoim domu pojawiają się długie i wąskie pokoje, to rozwiązanie stworzone dla ciebie. Balustrady francuskie zamontowane tuż przy szybie zapewniają bezpieczeństwo użytkowników.

 balkony francuskie

Nietrudno zauważyć, że balkony francuskie wyróżniają się elegancką estetyką. Dzięki nim bryła budynku jest wyraźnie wyszczuplona i nabiera strzelistości. Wbrew powszechnym opiniom, balustrady francuskie można również przyozdobić – pięknie się prezentują, gdy powiesimy na nich kwiaty.

Jakie kwiaty na balkon francuski?

Jakie kwiaty sprawdzą się na balkonie francuskim? Żeby wybrać odpowiednie, przede wszystkim dokładnie zmierz jego powierzchnię. Niektóre z nich posiadają bowiem niewielką płytę, na której może zmieścić się nieduża donica. To z pewnością nie będzie wielka przestrzeń, ale w przypadku doboru kwiatów czasem wystarczy nawet naprawdę niewielki metraż. Czy to oznacza, że najbardziej klasyczne balustrady francuskie umieszczone tuż przy oknie nie dają już żadnych możliwości aranżacyjnych? Oczywiście, że nie. Twój dom zawsze może być przyozdobiony – możesz zdecydować się na wiszące doniczki lub efektowne rośliny pnące lub kaskadowe. Z pewnością przyciągną wzrok przechodniów, gdy będą pięknie spływać wzdłuż barierek.

 balkony francuskie

Aby na pewno wybrać dobre kwiaty na balkony francuskie, ustal dokładnie, po której stronie się znajdują. Tylko w ten sposób określisz, jaki gatunek najlepiej kupić. Po południowej stronie mogą znajdować się rośliny odporne na promienie słoneczne, po północnej – zdecydowanie sprawdzą się rośliny cieniolubne. Najwięcej możliwości aranżacyjnych dają strony zachodnia i wschodnia, gdzie panują pośrednie warunki. Właśnie takich potrzebuje zdecydowana większość roślin dostępnych w sklepach ogrodniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj