Ile kosztuje prawo jazdy na TIRa i jak je wyrobić?

Wysokie zarobki, stabilne zatrudnienie i możliwość podróżowania za granicę to tylko kilka najważniejszych zalet pracy jako kierowca TIRa. Sprawdźmy dziś, czy łatwo zrobić prawo jazdy na samochody ciężarowe, jaki jest koszt takiego kursu i czy takie uprawnienia wystarczą nam do podjęcia pracy zawodowego kierowcy.

Prawo jazdy na TIRa – od ilu lat można zdawać?

Prawo jazdy na samochody ciężarowe, czyli prawo jazdy kategorii C i CE można zdawać w Polsce od 21 lat. Jest jednak wyjątek, który pozwala zdawać prawo jazdy na TIR już w wieku 18 lat. Dotyczy on osób, które ukończyły kurs kwalifikacji wstępnej dla kierowców zawodowych. Jest to specjalny kurs dla osób, które chcą podjąć jakąkolwiek pracę zawodową związaną z przewozem osób i rzeczy Każdy, kto ukończył to szkolenie, może przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii C i CE już na 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. W profesjonalnych ośrodkach szkoleniowych, jak chociażby https://www.kursylektor.pl istnieje również możliwość połączenia kursu kwalifikacji wstępnej z kursem na prawo jazdy na TIRa.

Prawo jazdy na TIRa – koszt

Jaki jest koszt prawa jazdy na TIRa? Nauka jazdy samochodem ciężarowym to koszt około 2200 zł. Minimalnie droższy jest kurs na prawo jazdy kategorii CE (samochody ciężarowe z przyczepą). Jego koszt to 2400 zł. Niezależnie od tego, czy wybierzemy kurs na prawo jazdy C, czy CE, musimy jeszcze wziąć pod uwagę koszt badania lekarskiego i psychologicznego. Łączny koszt tych dwóch badań to około 350 zł. Na naukę jazdy samochodem ciężarowym wydamy więc pomiędzy 2500 a 2800 zł. Na pierwszy rzut oka ta kwota może wydawać się całkiem spora. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę zarobki kierowcy TIRa, to łatwo policzyć, że taka inwestycja zwraca się bardzo szybko. Pamiętajmy jednak, że do podjęcia pracy w tym zawodzie będziemy potrzebowali jeszcze świadectwo kwalifikacji zawodowej. Aktualne informacje o cenie kursu prawa jazdy na samochody ciężarowe w jednym z renomowanych ośrodków szkoleniowych dostępne są na stronie: https://www.kursylektor.pl/kategoria-c-samochody-ciezarowe,48.

Prawo jazdy na TIR – czy wystarczy do podjęcia pracy kierowcy?

Samo prawo jazdy na samochody ciężarowe to tylko jeden z dwóch koniecznych elementów do podjęcia pracy jako zawodowy kierowca TIRa. Drugim wymogiem jest wspomniany już wcześniej kurs kwalifikacji wstępnej kierowców. Jest to szkolenie przeznaczone dla każdego, kto chce zawodowo przewozić pasażerów lub towary. Kurs kwalifikacji wstępnej muszą ukończyć nie tylko kierowcy TIRów, ale również kierowcy autobusów.

Kurs kwalifikacji wstępnej dostępny jest w dwóch wersjach. W wersji pełnej, przeznaczonej dla młodszych kandydatów na kierowców zawodowych oraz w wersji skróconej dla osób, które osiągnęły określony wiek. Do krótszej wersji kursu, czyli kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, mogą przystąpić osoby, które ukończyły 21 lat (w przypadku kierowców samochodów ciężarowych) lub 23 lata (w przypadku kierowców autobusów).

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dwóch istotnych kwestiach związanych z kursem kwalifikacji wstępnej. Po pierwsze uprawnienia do przewozu osób i rzeczy wydawane są na okres 5 lat. Po upływie tego czasu każdy czynny zawodowo kierowca musi je odnowić. W tym celu należy ukończyć okresowe szkolenie kierowców. Celem tych szkoleń jest zaznajomienie kierowców z ewentualnymi zmianami w przepisach związanych z transportem i doskonalenie już posiadanych umiejętności. Druga ważna kwestia związana z kursem kwalifikacji wstępnej dotyczy pracy za granicą. Kursy kwalifikacji wstępnej prowadzone są w ten sam sposób we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Świadectwo zdobyte w jednym z krajów członkowskich jest ważne na terenie całej Unii. Dzięki temu zawodowy kierowca z takim świadectwem może poszukiwać pracy również w innych krajach Unii Europejskiej.

Zdjęcie: stock.adobe.com
Autor: littlewolf1989

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj