Krajowy Rejestr Długów, czyli jedno z biur informacji gospodarczej działających w Polsce, informuje, że długi Polaków sięgają niemal 48 mld zł, z czego 22,3 mld zł to zobowiązania tych, którzy są winni pieniądze przynajmniej trójce wierzycieli. Jak takie osoby mogą uwolnić się ze swoich zobowiązań?
Ocena obecnej sytuacji
Pierwszym krokiem do tego, by pozbyć się długów, które powstały między innymi poprzez niespłacone pożyczki i kredyty lub nieopłacone rachunki za media lub czynsz, jest ocena bieżącej sytuacji dłużnika. W walce z zaległościami finansowymi ważne jest przerwanie spirali zadłużenia, czyli niezaciąganie kolejnych kredytów i pożyczek.
Na kartce papieru lub w programie komputerowym warto wypisać wszystkie swoje długi i obecne dochody. Konieczne jest prześledzenie, na co dłużnik co miesiąc wydaje najwięcej pieniędzy i na jakie cele pożycza środki. Powinien on określić, co właściwie doprowadziło do powstania zobowiązań. Musi wziąć odpowiedzialność za skutki niespłacania w terminie pożyczek, kredytów i nie tylko.
Powstrzymanie się od dalszego zadłużania
Bardzo ważne jest, by dłużnik pod żadnym pozorem nie zaciągał kolejnych zobowiązań finansowych, jeśli nie spłacił wcześniejszych w terminie. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest kredyt konsolidacyjny lub skorzystanie z oferty na konsolidację chwilówek po terminie w firmie pozabankowej.
Konsolidacja polega na zaciągnięciu jednego, większego kredytu bankowego lub pożyczki pozabankowej, które pozwolą na spłatę wcześniej uzyskanych zobowiązań. W bankach niemożliwa właściwie jest konsolidacja chwilówek po terminie, jeśli więc dłużnik ma takie zobowiązania czy przeterminowane płatności rat kredytowych, musi posiłkować się konsolidacją pozabankową. W jednej chwili umożliwia ona pozbycie się długów zaciągniętych w bankach i firmach pożyczkowych, a ponadto wydłuża najczęściej okres spłaty, przez co obciążenie miesięczne z tytułu konieczności płatności rat jest mniejsze.
Negocjacje z dotychczasowymi wierzycielami
Konsolidacja chwilówek po terminie to tylko jeden ze sposobów na pozbycie się takich długów i doprowadzenie do ich całkowitej spłaty. Osoba zadłużona może wyjść z kłopotów finansowych również dzięki podjęciu negocjacji z wierzycielami. Trzeba pamiętać, że im przecież również zależy na tym, by długi wobec nich zostały spłacone, by odzyskali swoje pieniądze.
Uchylanie się od odpowiedzialności finansowej spowoduje jedynie, że wierzyciel skieruje sprawę najpierw do windykacji polubownej, a później windykacji sądowej i komorniczej, czego każdy dłużnik raczej wolałby uniknąć.