Ergonomia miejsca pracy – co warto wiedzieć?

Warunki panujące w miejscu pracy mają ogromny wpływ na samopoczucie pracowników, warunkują tym samym ich siłę i chęć do działania, a w efekcie – również produktywność. Od tego, jak dobrze personel czuje się w swoim środowisku pracy, zależy również jego lojalność względem pracodawcy. Dlatego warto zadbać o ten aspekt funkcjonowania przedsiębiorstwa, inwestując w nowoczesne rozwiązania, które pozwolą podnieść komfort wykonywania zawodowych obowiązków.

Na czym polega ergonomia miejsca pracy?

Ergonomia miejsca pracy oznacza takie zagospodarowanie biurowej przestrzeni i dostosowanie jej wyposażenia, które zapewni pracownikom optymalny komfort, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Mowa tu chociażby o odpowiednio dobranych fotelach pozwalających na wygodne wielogodzinne siedzenie przy biurku. Świetnym przykładem ergonomii w miejscu pracy są też tzw. strefy relaksu, które coraz częściej można spotkać w korporacyjnych biurowcach. To specjalnie wydzielone miejsca umożliwiające pracownikom wykorzystywanie przerw w pracy na zabawę, wyciszenie czy po prostu zwykłą rozmowę lub inne formy integracji z pozostałymi członkami zespołu. Ale ergonomia miejsca pracy to nie tylko dobrze dobrane meble i właściwie zagospodarowana przestrzeń. Składają się na nią również okołozdrowotne praktyki takie jak regularne masaże czy stosowanie różnorodnych technik relaksacji

Jak zadbać o ergonomię miejsca pracy?

Wprowadzenie ergonomii w miejscu pracy wymaga podejścia dwutorowego. Z jednej strony należy zaadaptować przestrzeń dostosowując ją do nowych standardów, czyli wydzielić strefy relaksu i wyposażyć je w niezbędne meble i akcesoria, a także zainwestować w odpowiednio wyprofilowane biurka oraz fotele. Z drugiej zaś strony trzeba wpoić pracownikom podstawowe zasady ergonomii, których przestrzeganie pozwoli im pielęgnować swoją kondycję psychofizyczną. Adaptacja przestrzeni jest znacznie prostsza, ale za to kosztowna. Szkolenie z ergonomii natomiast nie wymaga dużych nakładów finansowych, bywa jednak problematyczne – na szczęście możemy w tym zakresie liczyć na wsparcie profesjonalistów.

Autor: wellbeingpolska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj