Polska jest jednym z krajów należących do Unii Europejskiej. Dlatego, jeśli mieszkasz i pracujesz w Niemczech, możesz ubiegać się o różne świadczenia. Jeżeli masz dzieci, możesz starać się o zasiłek rodzinny Kindergeld. Od 1 stycznia 2018 roku przyznawany jest jedynie za okres ostatnich 6 przepracowanych miesięcy.
Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny w Niemczech?
Wysokość zasiłku rodzinnego Kindergeld jest uzależniona od liczby dzieci w konkretnej rodzinie. Jeśli pracujesz legalnie na terenie Niemiec, masz prawo ubiegać się o taki zasiłek. Wysokość Twoich dochodów nie ma na to wpływu. Zasiłek możesz otrzymywać na każde niepełnoletnie dziecko (czyli do 18 roku życia). Jeżeli kontynuuje edukację, Kindergeld będzie wypłacany do momentu, aż dziecko nie ukończy 25 lat.
Jeżeli rodzice mieszkają razem, zasiłek rodzinny Kindergeld przyznawany jest matce, chyba że ta podejmie inną decyzję. Jeśli rodzice są rozwiedzeni lub w separacji, zasiłek otrzyma osoba mieszkająca z dzieckiem. Może być wypłacany zarówno na rodzone, jak i adoptowane dzieci.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Od 1 lipca 2019 obowiązują nowe stawki zasiłku rodzinnego Kindergeld. Na pierwsze i drugie dziecko miesięcznie możesz otrzymać 204 euro, na trzecie 210 euro, a na każde kolejne dziecko-235 euro.
Familienkasse jest odpowiedzialna za rozpatrzenie wniosków i wypłatę zasiłków. Aby ubiegać się o zasiłek rodzinny Kindergeld, musisz złożyć komplet dokumentów i zaświadczeń. Jeśli chcesz zaoszczędzić sporo czasu, możesz skorzystać z pomocy doświadczonego i rzetelnego biura.
Do wniosku musisz dołączyć m.in. następujące dokumenty:
-
kserokopia karty podatkowej lub miesięczny odcinek z wypłaty,
-
kserokopia unijnego aktu ślubu (lub polskiego aktu ślubu, wtedy koniecznie musi być przetłumaczony),
-
jeśli jesteś po rozwodzie, powinieneś przedstawić przetłumaczony wyrok sądowy,
-
kserokopia unijnego aktu urodzenia dziecka (lub przetłumaczony polski akt urodzenia dziecka),
-
zaświadczenie o zatrudnieniu od niemieckiego pracodawcy i wszystkie miesięczne odcinki z wypłaty,
Aby ubiegać się o zasiłek rodzinny Kindergeld potrzebujesz też m.in. zaświadczenia o stanie rodziny, kopii dowodu osobistego lub paszportu, kopii dokumentu potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie Niemiec oraz kopii karty zdrowia. Specjalista w biurze podpowie Ci, jakie dokumenty będą jeszcze potrzebne. Przejdzie z Tobą przez poszczególne etapy. Dzięki temu unikniesz wielu niepotrzebnych nerwów. Szukając specjalisty, zwróć koniecznie uwagę na jego wiedzę i doświadczenie. Możesz umówić się na pierwsze niezobowiązujące spotkanie.