W dniu 5 grudnia 2019 roku przyjęty został projekt ustawy, który ostatecznie ustala zasady transferu środków z likwidowanych Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Jednakże niezależnie od decyzji jaką w tym zakresie podejmiemy, opłaty od transferu środków nie da się uniknąć.
O jakich rozwiązaniach i możliwościach względem likwidacji OFE jest mowa?
Projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów zakłada przeniesienie środków z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). To rozwiązanie wywołuje zdecydowanie mniejsze kontrowersje, aniżeli regulacja z 2013 roku, która umarzała ponad połowę jednostek uczestnictwa (51,5%). Mowa tutaj o ustawie z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. poz. 1717).
W obecnym projekcie zdziwienie wywołuje pobieranie opłaty transferowej za przeniesienie pieniędzy z OFE do IKE. Będzie ona bowiem wynosiła 15% wartości przenoszonych środków i będzie płatna w 2 ratach. Opłaty nie poniesiemy, jeśli zdecydujemy się zrezygnować z ich transferu do IKE na rzecz przeniesienia środków bezpośrednio do ZUS. Jednak to nie oznacza, iż nasze oszczędności nie będą opodatkowane w ogóle, gdyż będą, ale później.
Zdaniem twórców ustawy konieczność wprowadzenia opłaty wynika z faktu, iż emerytury wypłacane z ZUS i tak są opodatkowane, dlatego ta opłata transferowa jest również rodzajem opodatkowania.
Zatem jak opodatkowane są środki gromadzone w różny sposób na emeryturę?
Otóż poniżej zaprezentowana jest analiza różnych metod oszczędzania na emeryturę i stosowanych wówczas obciążeń podatkowych w Polsce.
- Emerytury z ZUS
- Pracownicze plany kapitałowe (PPK)
- Pracownicze programy emerytalne (PPE)
- Indywidualne konta emerytalne (IKE)
- Indywidualna konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
Chcesz wiedzieć jakie składki obecnia przeznaczasz do ZUS? Skorzystaj z darmowego kalkulatora netto brutto wynagrodzenia i sprawdź wysokość składek zdrowotnych oraz emerytalnych odprowadzanach przez pracodawcę.