Jak wygląda klasyfikacja suwnic?

Suwnice są rodzajem dźwignic, a ich praca polega na działaniu w ruchu przerywanym. Na konstrukcję tych urządzeń składa się konstrukcja nośna oraz wciągarka lub wciągnik. Wszystkie z wymienionych elementów suwnicy przemieszczają się po konstrukcji nośnej mostu oraz są wykorzystywane w celu zapewnienia skutecznego przemieszczenia ładunków zarówno w pionie, jak i poziomie. Warto wiedzieć również, jak wygląda klasyfikacja urządzeń suwnicowych.

Kryteria klasyfikacji suwnic

Różnorodność modeli urządzeń suwnicowych dostępnych na rynku jest ogromna. Osoby zainteresowane wyborem konkretnych rozwiązań w tej branży powinny wiedzieć, według jakich kryteriów można podzielić suwnice. Z pewnością ważnym parametrem decydującym o podziale będzie rodzaj napędu, sposób sterowania, konstrukcja dźwigara, rodzaj mostu czy przeznaczenie suwnicy. W dalszej części naszego wpisu prezentujemy poszczególne rodzaje suwnic uwzględniane w klasyfikacji.

Maszyny według rodzaju napędu

Zastosowanie konkretnego typu napędu w suwnicach decydować będzie o ich rodzaju. I tak wyróżnić można suwnice ręczne, elektryczno – ręczne, elektryczne, pneumatyczne oraz hydrauliczne. Rodzaj napędu określać będzie sposób użytkowania suwnicy. Nikogo nie powinno więc dziwić, że suwnice ręczne najlepiej sprawdzą się w transportowaniu niewielkich ładunków. Ogromny wybór suwnic znaleźć można w ofercie dobrego ich producenta, odwiedzając stronę.

Różnorodny sposób sterowania

Określony rodzaj sposobu sterowania suwnicy decydować będzie też o kolejnym sposobie klasyfikacji suwnic. I tak wyróżnić należy cztery podstawowe rodzaje suwnic: sterowane z kabiny, z poziomu roboczego, sterowane zdalnie, czyli bezprzewodowo, jak również urządzenia dźwigarowe sterowane automatycznie.

Suwnice zróżnicowane pod względem konstrukcyjnym

Do jednych z najpopularniejszych urządzeń suwnicowych zaliczyć należy suwnice pomostowe. To maszyny z częścią nośną opierającą się na torze jezdnym górnym lub podwieszonej od spodu, dolnej części toru jezdnego. Tego rodzaju urządzenia dźwigarowe stosowane są najczęściej w halach przemysłowych lub na wolnostojących estakadach podsuwnicowych. Do tego wyróżnia się suwnice półbramowe, których część nośna opierać się będzie z jednej strony na torze jezdnym, z drugiej zaś – na estakadzie. Dużym zainteresowaniem w branży cieszą się również suwnice bramowe, których brama opiera się na torze jezdnym za pomocą podpór. Nie mniejsza jest także popularność suwnic wspornikowych, w których część konstrukcji nośnej ma kształt wspornika.

Do tego w branży znaleźć można też suwnice modułowe, które są zbudowane z modułowych profili półzamkniętych oraz systemu podwieszeń przegubowych. W tego typu suwnicach stosuje się mocowanie bezpośrednio do stropu, konstrukcji dachowej lub konstrukcji wsporczych, a do tego stosuje się także specjalny wciągnik. Tego rodzaju suwnice z wciągnikiem łańcuchowym są sprzętami pozwalającymi na dokonywanie łatwej przebudowy lub rozbudowy maszyny według indywidualnych potrzeb użytkowników.

Dużym zainteresowaniem osób obsługujących urządzenia dźwigarowe cieszą się także suwnice pomostowe, wśród których wyróżnić należy suwnice pomostowe natorowe jednodźwigarowe, suwnice natorowe dwudźwigarowe oraz suwnice pomostowe podwieszane.

Podział suwnic ze względu na przeznaczenie

Na rynku suwnic znaleźć można wiele urządzeń zróżnicowanych nie tylko pod względem uwarunkowań dotyczących warunków panujących w miejscu ich docelowego umieszczenia. Równie istotnym kryterium podziału suwnic jest ich przeznaczenie. Wśród urządzeń dźwigarowych wyróżnić należy więc zarówno suwnice ogólnego przeznaczenia, określane mianem suwnic uniwersalnych lub hakowych, ale i suwnice procesowe. Te ostatnie będą urządzeniami ściśle dostosowanymi do wykonywania konkretnych procesów technologicznych. Do najpopularniejszych suwnic procesowych zaliczyć należy z kolei urządzenia lejnicze, wsadowe, czerpakowe, magnesowe, kuziennicze, striperowe oraz chwytakowe i chwytnikowe.

Czym kierować się podczas wyboru suwnicy?

Typ suwnicy to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego rodzaju tego urządzenia. Do najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru suwnicy, należeć będzie też wysokość jej udźwigu, wysokość i prędkość podnoszenia czy opuszczania, jak również prędkość jazdy suwnicy, prędkość jazdy wciągarki czy wciągnika, jak również rozpiętość urządzenia dźwigarowego oraz grupa natężenia pracy. Warto wiedzieć, że suwnice z wciągnikiem linowym świetnie sprawdzą się np. przy udźwigu do 80 ton, a specjalistyczne suwnice stanowiskowe pozwolą podnosić większe ładunki nawet w najbardziej niebezpiecznym otoczeniu pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj