Jak zostać mistrzem parzenia kawy?

Przychodzimy do kawiarni i nie zastanawiamy się nawet nad tym, że osoba pracująca na stanowisku baristy musi najpierw zgłębić tajniki tego zawodu, nabyć wiedzę, praktykę i doświadczenie. Umożliwiają to kursy baristyczne, które są dedykowane osobom chcącym zdobyć i poszerzyć swoje umiejętności w tym zakresie. Zwykłe zaparzenie kawy ma niewiele wspólnego z całym procesem, który zachodzi podczas przygotowywania aromatycznego napoju przez profesjonalistę.

A może kurs na baristę?

Z kursu na baristę można dowiedzieć się bardzo wiele na temat kawy, która niejedno ma imię, ale przede wszystkim nauczymy się przyrządzania aromatycznego napoju, którego smak w dużym stopniu odbiega od kawy zaparzanej w zwykły sposób. Nie bez powodu kawiarnie cieszą się taką popularnością ludzie są w stanie wydać dużo więcej pieniędzy na kawę, którą mogliby przecież zaparzyć sobie sami w domu. Smak i aromat napoju przygotowanego przez profesjonalistę w postaci baristy jest tym, co przyciąga tłumy. Nie chodzi tutaj nawet wyłącznie o sztukę parzenia kawy, ale też o liczne elementy jej serwowania. Profesjonalista może pochwalić się szeroką wiedzą na temat dostępnych gatunków kawy, łącznie z jej pochodzeniem, sposobem obróbki i parzenia. Na kursie uczestnik może dowiedzieć się nawet tego, jak właściwie organizować pracę na barze, dobrać odpowiednio szkło do kawy, jak łączyć kawę z alkoholem. Barista doskonale wie, jak powinien zmielić ziarno kawy, w celu wydobycia z niego maksimum aromatu i smaku.

Co daje kurs baristy i jak to wgląda w praktyce?

Kurs na baristę służy zdobyciu kwalifikacji uprawniających do profesjonalnego parzenia kawy, łącznie z jej odpowiednim podawaniem i umiejętnym obsługiwaniem wyposażenia barowego. Jeśli szukamy prawdziwego fachowca do parzenia i serwowania kawy, kłania nam się właśnie barista. Podczas kursu dowiadujemy się tego, jakimi metodami parzenia można przegotować poszczególnie napoje i jak dobrać właściwe proporcje składników. Ziarno kawy to jedna, ale do dyspozycji są też różne gatunki mleka. Barista na podstawie oczekiwań i preferencji klienta będzie w stanie przygotować mu dokładnie taki napój, na jak ma ochotę i która mu zasmakuje. Ma na uwadze również to, aby kawa pasowała do tego, z czym jest serwowana.

Kursy baristyczne składają się z części teoretycznej i praktycznej. Teoria i praktyka dotyczy najczęściej każdego dnia trwania kursu, ze znaczną przewagą zajęć praktycznych. To właśnie na praktykę kładzie się największy nacisk, gdyż to ona jest kluczową kwestią w tym zawodzie. Na koniec kursu przeprowadzany jest egzamin, po zaliczeniu którego uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający jego umiejętności – m.in. prawidłowe parzenie kawy, przygotowywanie mlecznych koktajl, obsługiwanie maszyn barowych, rysowanie mlekiem.

źródło: https://coffee-support.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj