Jak zweryfikować wartość posiadanej biżuterii?

Wiele kobiet posiada w swojej kolekcji sporo biżuterii. Stanowiące ją złote i srebrne naszyjniki, bransoletki i pierścionki przedstawiają wartość, nie tylko użytkową. Zakup kruszców jest przecież jednym z popularnych sposobów lokowania środków. Warto zdawać sobie sprawę, ile warta jest Twoja biżuteria. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak oszacować wartość wyrobów jubilerskich z metali szlachetnych.

W poszukiwaniu próby złota i srebra

Do oceny wartości wyrobów ze złota lub srebra potrzebne są dwie istotne informacje. Pierwsza to ilość kruszcu zawartego w stopie. Wszystkie przedmioty jubilerskie wykonuje się z kruszców poddawanych obróbce – muszą one zostać wzmocnione innymi metalami, które poprawiają ich właściwości fizyczne. Chodzi tu m.in. o zwiększenie ich wytrzymałości i twardości. O tym, ile kruszcu znajduje się w danym stopie, informuje próba złota lub srebra. Próba może zostać wyrażona wagowo w karatach (im więcej, tym więcej kruszcu w stopie) albo procentowo. Na przykład najlepsza próba złota do wyrobów jubilerskich zdaniem specjalistów to 14 karatów, czyli inaczej próba 585 (58,5% złota w danym stopie). Srebro wykazuje nieco inne właściwości niż złoto i wystarczy już niewielka domieszka innych metali, by móc uzyskać trwały wyrób jubilerski. Próba 925 jest więc dosyć często spotykana w jubilerstwie.

Jeśli kupujesz biżuterię u sprawdzonego jubilera, oznaczenia prób złota i srebra znajdziesz na pierścionkach czy zapięciach od wisiorków i naszyjników. Jeśli wyrób jest delikatny i nie pozwala na wybicie próby, często informację o wartości produktu umieszcza się na opakowaniu lub bilecie dołączonym do zakupu. To, w jaki sposób oznacza się próbę na wyrobach jubilerskich, możesz sprawdzić tutaj.

Waga

Kolejnym krokiem, który pozwoli Ci oszacować wartość posiadanej biżuterii, jest oczywiście zważenie poszczególnych wyrobów. Na podstawie tej informacji będziesz w stanie oszacować cenę złota lub srebra zawartego w wyrobie. Aby uzyskać jak najbardziej precyzyjne informacje, warto posłużyć się wagą jubilerską. Mając wiedzę o próbie i ciężarze biżuterii, możesz porównać uzyskany wynik z aktualnym kursem złota lub srebra, co pozwoli Ci wycenić poszczególne ozdoby. W internecie znajdziesz też wygodne kalkulatory, które pomogą Ci z matematyką.

A co z kamieniami?

W przypadku wyrobów jubilerskich sprawa może nie być tak prosta jak przy metalach lokacyjnych. Wiele osób decyduje się na zakup pierścionków i naszyjników wysadzanych kamieniami szlachetnymi, które oczywiście podniosą wartość końcową. Nabywając taką biżuterię, warto dowiadywać się o pochodzeniu poszczególnych kamieni i upewnić się, że są one certyfikowane. Jeśli nie mamy takich informacji, np. wtedy, gdy otrzymaliśmy biżuterię w prezencie, precyzyjne wycenienie jej w domowych warunkach będzie w zasadzie niewykonalne.

Zdaj się na specjalistę

Kiedy kompletnie nie możesz poradzić sobie ze znalezieniem informacji o danej próbie srebra czy złota użytego do produkcji Twojej biżuterii, udaj się do specjalisty. Jubiler będzie w stanie ocenić jakość użytego kruszcu. Ci najbardziej doświadczeni są w stanie „na oko” podać przybliżoną wartość przedstawionych im wyrobów. Jeśli nie będzie to możliwe, mogą dokonać stosowne pomiary, które pozwolą wycenić biżuterię.

Może czas upłynnić zamrożony kapitał?

Wyroby ze złota i srebra posiadają sporą wartość. Nie musisz posiadać złotych sztabek czy monet bulionowych, by sprzedać je z zyskiem. Jeśli dysponujesz starą biżuterią, której nie nosisz, bo Ci się nie podoba, pomyśl o jej sprzedaży. W ten sposób pozbędziesz się przedmiotów, które niepotrzebnie zajmują miejsce, i podreperujesz stan domowego budżetu lub zdobędziesz środki na zakup nowej, bardziej odpowiadającej Ci biżuterii.

Zapoznaj się z ofertą skupu kruszców Złota Gotówka. Firma skupuje biżuterię oraz złote i srebrne monety na zasadzie wysyłkowej. Przesyłasz niepotrzebne naszyjniki, kolczyki czy pierścionki do siedziby firmy, by otrzymać określoną kwotę na swoje konto. Jeśli chcesz zorientować się, ile możesz zarobić na takiej sprzedaży, zajrzyj na stronę skupu, gdzie znajdziesz specjalny kalkulator.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj