Jakie oprogramowanie antywirusowe zainstalować w domu?

Antywirus stanowi dziś szczególnie ważne oprogramowanie nie tylko w warunkach firmowych, ale także domowych. Na prywatnym komputerze realizuje się przelewy, przechowuje ważne dokumenty i zdjęcia. Freelancerzy wykorzystują je także w celach zawodowych. Nagła strata plików, uszkodzenie systemu czy wyciek informacji może być bardzo problematyczny w skutkach. Podpowiadamy, jakie oprogramowanie antywirusowe wybrać do warunków domowych.

Oprogramowanie antywirusowe – darmowe czy płatne?

Pierwszym warunkiem wyboru antywirusa jest jego rodzaj; albo bezpłatny, albo wymagający zakupienia klucza licencyjnego. Możliwość oszczędzenia pieniędzy zawsze jest zaletą, jednak najczęściej niesie ze sobą spore ograniczenia. Nie inaczej jest w przypadku oprogramowania antywirusowego. Darmowy program umożliwia najczęściej tylko skanowanie systemu w poszukiwaniu wirusów. To niewątpliwie przydatna opcja, nie zabezpiecza jednak sprzętu przed ich zalęgnięciem się.  Program tylko poinformuje użytkownika o tym, że wirus już się pojawił. Płatna wersja natomiast nie tylko ochroni urządzenie przed opanowaniem go przez złośliwy kod, ale także wyposaży w firewall, zabezpieczenie antyspamowe i przelewów czy bieżące skanowanie przychodzących maili (np. pod kątem złośliwych linków) i pobieranych programów. Zdecydowanie warto więc zdecydować się na płatną wersję.

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając antywirusa?

Cena nie jest jedynym warunkiem wyboru odpowiedniego programu. Równie istotna jest oczywiście jego funkcjonalność. Nie każde oprogramowanie antywirusowe daje bowiem te same możliwości. Niektóre programy udostępniają usługę VPN, filtrację poczty czy firewall; w innych może ich nie być. Warto przed zakupem porównać kilka programów, by wybrać ten najbardziej odpowiadający potrzebom. Należy przy tym dokładnie zastanowić się, która z funkcji rzeczywiście będzie przydatna; tak, by nie przepłacić, decydując się na najbardziej rozszerzony „model”.

Ranking najlepszych programów antywirusowych do domu

Wyodrębniliśmy kilka programów, które doskonale odpowiadają na potrzeby warunków domowych. Warto jednak pamiętać, że każdy użytkownik sieci może wymagać dostępu do zupełnie innych funkcji. Tym, co łączy przedstawione poniżej antywirusy, jest doskonały stosunek ceny do możliwości i przede wszystkim bardzo dobra ochrona prywatnego sprzętu:

  • Bitdefender Internet Security – bezpieczny VPN, doskonałe wykrywanie zagrożeń, zapora prywatności, ochrona kamery i mikrofonu; a wszystkie te funkcje dodatkowe mieszczą się w cenie zaledwie 99 zł rocznie na jedno stanowisko!
  • Kaspersky Anti-Virus – bardzo dobra ochrona, dbałość o wydajność komputera, wyjątkowo niska cena: zaledwie 72,68 zł rocznie na jedno stanowisko,
  • Eset Internet Security – bezpieczeństwo bankowości elektronicznej, ochrona prywatności, system tni-theft (lokalizacja na wypadek kradzieży sprzętu). Licencja na rok to koszt 170 zł na jedno stanowisko.

Warto pamiętać o tym, że przed zakupem oprogramowania antywirusowego istnieje możliwość jego darmowego przetestowania – przy pomocy najczęściej 14-dniowego lub 30-dniowego triala. To opcja, która z pewnością pomoże w dobraniu programu idealnego dla potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj