Wszystko co musisz wiedzieć o niszczeniu dokumentów poufnych

Niepoprawnie wypełnione dokumenty zawierające wrażliwe dane klientów można znaleźć prawdopodobnie w każdym biurze. Ich przechowywanie jest kłopotliwe, a niszczenie wcale nie należy do najprostszych. Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, jak właściwe pozbyć się wydruków zawierających dane poufne.

Czym są dane poufne?

Są to wszystkie informacje osobowe, urzędowe, finansowe i zdrowotne itp. dotyczące danej osoby. Należą więc do nich nie tylko nr PESEL adres zamieszkania, wysokość zarobków, numer konta, czy dane spisane z dowodu osobistego lub prawa jazdy, lecz znacznie więcej informacji, które zbiera od nas wiele firm. Zarówno ich przetwarzanie, jak i przechowywanie są objęte specjalnymi względami ochrony i bezpieczeństwa, które zostały dodatkowo  zaostrzone po wejściu w życie dyrektywy RODO. Niepotrzebne lub błędnie wypełnione dokumenty nie mogą być po prostu wyrzucone do kosza. Ich utylizacja musi odbywać się według ściśle określonych zasad.

Jak prawidłowo zniszczyć dokumenty poufne?

Proces ten musi przebiegać zgodnie z wytycznymi określonymi w ustawie o ochronie danych osobowych oraz ustawie o ochronie informacji niejawnych. Do utylizacji dokumentów zarówno  w formie papierowej, jak i zapisanych na innych nośnikach należy wykorzystywać specjalistyczny sprzęt, zgodny z obwiązującą normą DIN 663999.

Większość firm nie jest przystosowana do tego typu działania, a dodatkowo niszczenie dużej ilości dokumentów jest pracochłonne i zajmuje dużo czasu. Z tego względu lepiej zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, na przykład Stena Recycling, która specjalizuje się m.in. w kompleksowym zagospodarowaniu różnego rodzaju odpadów. W jej ofercie można znaleźć profesjonalną utylizację dokumentów zawierających dane wrażliwe: https://www.stenarecycling.pl/nasze-uslugi/zarzadzanie-odpadami/niszczenie-dokumentow-poufnych/. Odbywa się ona w trzech lokalizacjach firmy. Materiały są odbierane od klienta i przewożone w specjalnych, zamkniętych na klucz i zaplombowanych pojemnikach. Dodatkowo klient może poprosić o nagranie całego procesu na DVD.

Jakie są zalety profesjonalnego  niszczenia dokumentów?

Decydując się na skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy, klient zyskuje pewność, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i nikt nie pociągnie go do odpowiedzialności karnej za nieprawidłowe przechowywania dokumentów.

Firmy takie jak Stena Recycling wyróżniają się najwyższą jakością i dbałością o bezpieczeństwo i środowisko. Posiadają wszelkie niezbędne zezwolenia do zagospodarowania odpadów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj