Adwokat kościelny – kiedy może Ci pomóc?

Kancelarię kanoniczną tworzą adwokaci kościelni, czyli prawnicy, którzy specjalizują się w sprawach z zakresu prawa kanonicznego i prawa wyznaniowego. Znaczna część z nich dotyczy sakramentów, w tym ślubu kościelnego – w szczególności stwierdzenia nieważności małżeństwa, zwanego potocznie rozwodem kościelnym. W jakich przypadkach pomoc biegłego z zakresu prawa kościelnego może okazać się dla Ciebie bezcenna? Wyjaśniamy.

Adwokat kościelny – kompleksowe wsparcie prawne klientów indywidualnych

Przepisy prawa kanonicznego, choć ściśle regulują prawny wymiar funkcjonowania kościoła, mogą w wielu przypadkach wydawać się niejasne dla osób niezaznajomionych z prawną terminologią. Rolą adwokata kościelnego jest objaśnianie wszelkich jego zawiłości tak, aby stało się ono przystępne dla wszystkich wiernych. Klient korzystający z usług kancelarii kanonicznej może liczyć na wsparcie merytoryczne adwokata kościelnego w każdej sprawie związanej z ujętymi przez kościelne akty prawne normami postępowania. Miejmy na uwadze, że adwokat kościelny to nie tylko biegły z zakresu prawa kościelnego, lecz także człowiek odznaczający się szeregiem zalet moralnych. Ponadto szerokie rozeznanie w przepisach prawa świeckiego pozwala mu nieść profesjonalne wsparcie w sytuacjach wymagających wieloaspektowego rozpatrzenia problemu.

Praktyka pokazuje, że wierni bardzo często zwracają się o pomoc do adwokatów kościelnych w sprawach związanych ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa. Jaka może być rola biegłego w całym postępowaniu?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa a pomoc adwokata kościelnego

Prawo kanoniczne nie uwzględnia instytucji takiej jak rozwód kościelny. Jeśli jednak małżeństwo zawarte przed ołtarzem nie może być traktowane jako ważne z powodu wystąpienia tzw. przeszkód zrywających, jedno ze współmałżonków może ubiegać się o wszczęcie procesu dot. stwierdzenia nieważności małżeństwa. Sąd Biskupi podejmuje decyzję o rozpoczęciu postępowania po zapoznaniu się ze skargą powodową. Dlatego też bardzo cenna dla strony zainteresowanej może okazać się pomoc adwokata kościelnego w odpowiednim sformułowaniu wniosku, przedstawieniu adekwatnych tytułów prawnych oraz zebraniu niezbędnej dokumentacji. W dalszej kolejności biegły może pomóc powodowi w doborze świadków, zebraniu materiału dowodowego, zredagowaniu różnego rodzaju pism procesowych czy przygotowaniu mowy. Jeśli zajdzie taka konieczność – skieruje sprawę do trybunału drugiej instancji.

Adwokat kościelny – obsługa kościelnych podmiotów prawnych

Wiedza z zakresu prawa kanonicznego, wyznaniowego i pozostałych gałęzi prawa państwowego pozwala adwokatowi kościelnemu oferować rzetelną obsługę prawną różnych podmiotów kościelnych (m.in. parafii, diecezji i zakonów) i fundacji, a także reprezentować kościelne publiczne osoby prawne w sprawach cywilnych i karnych. Parafie i diecezje często decydują się na podjęcie współpracy z adwokatem kościelnym również wtedy, gdy potrzebują pomocy formalno-prawnej związanej ze sprzedażą należących do Kościoła nieruchomości, czy też w przypadku, gdy problem dotyczy ochrony i przetwarzania danych osobowych parafian.

Biegli z zakresu prawa kanonicznego działający w ramach portalu Adwokatkościelny.pl i Kancelarią prawną LexForm (która de facto zajmuje się również obsługą prawną firm) z siedzibą w Poznaniu kierują swoją pomoc do klientów indywidualnych i podmiotów kościelnych w całej Polsce. Podwójne przygotowanie – zarówno w dziedzinie prawa kościelnego, jak i świeckiego – pozwala nam świadczyć usługi prawne na najwyższym poziomie i nieść skuteczną pomoc nawet w najtrudniejszych przypadkach. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pomocą formularza na naszej stronie i powiedz, w czym możemy Ci służyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj