Agile – jak wygląda praca zespołów projektowych?

Agile można z powodzeniem wykorzystywać w wielu dziedzinach biznesu. Praktycznie każdy sektor może wykorzystywać agile na różne sposoby do zrealizowania założonych celów. Najbardziej przydatny okazuje się on w sytuacjach kiedy dany projekt czy pomysł jest niepewny i nie wiadomo czy przyniesie korzyści. Ponadto agile jest niezastąpiona w sytuacjach zmiennych, czyli w przypadku niestabilnej sytuacji gospodarczej, handlowej czy politycznej.

Agile – metodyka zwinna

Samo pojęcie agile oznacza elastyczność, zwinność rozumianą w kontekście zarządzania projektami oraz tworzenia oprogramowania. Ogólnodostępny manifest agile to zbiór zasad i metod pracy, który może być wykorzystywany w wielu branżach. Według niego najważniejszą wartością jest umiejętność reagowania na zmiany i elastyczność w zamian za bierne trzymanie się założonego raz planu.

Istotną kwestią agile jest również rozwinięta współpraca z klientem i włączanie go w dalsze etapy projektu. W założeniu agile ważniejszy jest produkt i jego funkcjonalność niż dokumentacja i sztywne trzymanie się planu. Działając w systemie agile musisz być przygotowany na możliwie szybkie tempo zmian, wprowadzanie bieżących poprawek przez cały okres trwania projektu i dostosowywanie się do panującej sytuacji.

ROSIEK Solutions – kompleksowe wsparcie firmy

Samodzielne wdrożenie agile stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeżeli posiadasz tylko cząstkową wiedzę na temat tej metodyki. Aby mieć pewność, że procesy w Twojej firmie zostaną usprawnione, a praca zespołów stanie się efektywniejsza, warto zdecydować się na specjalistyczne szkolenie realizowane przez ROSIEK Solutions. Profesjonalni coachowie dopilnują aby przygotować Ciebie i Twój zespół do samodzielnego realizowania projektów agile. Na stronie www.rosieksolutions.pl znajdziesz kilka propozycji skutecznych szkoleń z zakresu agile, które otworzą drzwi do elastycznego i zwinnego zarządzania projektami.

Jak wygląda zwinna praca zespołów projektowych?

Zwinne metodyki stanowią całkowite przeciwieństwo tradycyjnego sposobu realizowania projektów. W agile projektu nie rozpatruje się w kategorii całości, a rozkłada na poszczególne etapy. Każdy etap posiada swój założony plan, ale to nie on jest tutaj najważniejszy. Kluczowe jest wprowadzenie koniecznych modyfikacji, które będa istotne w dalszych etapach realizowania projektu.

Opracowanie optymalnych rozwiązań, które przyniosą korzyści klientowi jak i Twojej firmie jest istotą działania agile. Dlatego tak ważnym aspektem jest rozwinięta komunikacja między realizatorami projektu a klientem. Zwykle osoba odpowiedzialną za kontakt jest tak zwany product owner reprezentujący klienta. W projekcie istotną rolę pełnią również scrum deweloperzy jako osoby odpowiedzialne za wykonanie czynności związanych z realizacją projektu. Równie ważne stanowisko zajmuje scrum master, który dba o narzędzia i techniki wykorzystywane w projekcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj