Jak zostać rekruterem? Najważniejsze cechy profesjonalisty

Rekrutowanie innych do pracy może wydawać się prostym zadaniem, jednak w wielu przypadkach wcale takie nie jest. Rekruter musi nie tylko mieć pojęcie o potrzebach firmy względem stanowisk, na które poszukuje się pracowników, ale również powinien wykazać się kilkoma istotnymi cechami. Co jest najważniejsze dla pracy rekrutera? Jakie cechy powinniśmy w sobie pielęgnować, jeżeli planujemy pracować w podobnym charakterze?

  1. Otwartość i dobra komunikacja
  2. Kultura osobista i ciekawość
  3. Zdolność do pracy w stresie
  4. Wielozadaniowość

Otwartość i dobra komunikacja

Ponieważ praca w HR wymaga od nas podejmowania interakcji z wieloma różnymi osobami, otwartość na te kontakty jest bardzo wskazaną i pożądaną cechą. Dobry rekruter powinien być w stanie ocenić, czy dana osoba wpisuje się w potrzeby stanowiska, na które aplikuje, ale także czy jest to po prostu ciekawy człowiek, zdolny do wpasowania się w resztę zespołu. Jako osoby, których zadaniem jest prowadzić rozmowę, powinniśmy również jasno się wyrażać i starać się stworzyć dobrą atmosferę podczas spotkań z kandydatami.

Kultura osobista i ciekawość

Ciekawość świata i ludzi jest niezaprzeczalnym, bardzo dużym plusem dla kogoś planującego karierę w dziale HR. Ponieważ codziennie spotykamy wiele bardzo różnorodnych osób, warto jest mieć otwarty umysł i nie traktować innych szablonowo. Rekruter praca wymaga również wysokiej kultury osobistej, zdolności do prowadzenia rozmów na odpowiednim poziomie, a w przypadku firm zagranicznych lub międzynarodowych – dobrej znajomości języków obcych, którymi władają w firmie pozostali pracownicy.

Zdolność do pracy w stresie

Praca rekrutera wymaga wielu różnych kompetencji, a często jest również związana z konkretnymi terminami, w których musimy się wyrobić. Jeżeli więc zależy nam nie tylko na tym, aby dostać podobne stanowisko, ale przede wszystkim na tym, aby być dobrym rekruterem i nie wypalić się w pierwszych latach pracy, warto zastanowić się czy umiemy pracować pod presją i radzić sobie ze stresem. Jest to jedna z kluczowych zdolności, która zdecydowanie ułatwi nam pracę.

Wielozadaniowość

Jeżeli zastanawiamy się, jak zostać rekruterem, warto pamiętać o multitaskingu, jaki często pojawia się w ramach tego stanowiska. Dobry rekruter nie tylko prowadzi rozmowy z kandydatami, ale umie również poradzić sobie z analizowaniem danych, zna podstawowe zagadnienia markeringowe oraz wie, na czym polega PR. Jest to również stanowisko, na którym nigdy nie osiądziemy na laurach – zawsze będzie coś nowego, co warto poznać i czego warto się nauczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj