Fakturowanie online i faktoring – 2 usługi, które powinien znać każdy przedsiębiorca

Fakturowanie online i faktoring - 2 usługi, które powinien znać każdy przedsiębiorca

Każdy przedsiębiorca niemal codziennie wystawia i ewidencjonuje faktury. W dobie internetu nie trzeba już tworzyć szablonów w arkuszu kalkulacyjnym lub mieć zainstalowanych na swoim komputerze specjalnych programów. Fakturowanie online to usługa, która ułatwia codzienne funkcjonowanie wielu polskich przedsiębiorców.

Faktury elektroniczne zyskują na popularności i coraz częściej zastępują faktury wystawiane w formie papierowej. Już od wielu lat obowiązujące w Polsce prawo uznaje e-faktury za dowód księgowy o takim samym znaczeniu jak faktura papierowa, a przedsiębiorca wystawiający taki dokument w formie elektronicznej nie potrzebuje zgody swojego kontrahenta na zastosowanie takiej formy. Zgoda ta jest dorozumiana – jeżeli klient nie nie zgłosi obiekcji przed jej przyjęciem uznaje się, że wyraził zgodę na jej wystawienie.

Wystawianie faktur online – dlaczego fakturowanie online się opłaca?

Wystawianie faktur w sieci, ze względu na liczne zalety, zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Fakturowanie online to oszczędność czasu i pieniędzy – a na tym zależy każdemu przedsiębiorcy. Fakturę wystawioną elektronicznie można wygodnie przesłać mailem do kontrahenta, a przy okazji załączyć w wiadomości link do szybkich płatności online. Dzięki temu skraca się czas oczekiwania na płatność. Programy umożliwiające wystawianie faktur online przechowują dane o sporządzonych dokumentach – łatwo więc do nich wrócić i wystawić kolejną fakturę online dla tego samego kontrahenta. Faktury online są też ekologiczne – do ich wystawienia niepotrzebny jest papier, co oznacza kolejne oszczędności i stanowi działanie proekologiczne.

Faktoring jako sposób na zachowanie płynności finansowej

Wystawianie faktur to początek drogi do finansowego sukcesu. Każda faktura musi być opłacona, a kontrahenci nie zawsze przestrzegają umownych terminów płatności. W niektórych branżach, np. transporcie lub spedycji, terminy płatności faktur są tak długie, że mogą poważnie wpłynąć na płynność finansową firmy. takim firmom z pomocą przychodzi faktoring – usługa świadczona przez banki i inne instytucje, które w zamian za prowizję opłacają faktury wystawiane przez przedsiębiorcę. Przedsiębiorca otrzymuje więc zapłatę za swoje towary i usługi w niemal błyskawicznym tempie, a faktor przejmuje na siebie konieczność oczekiwania na zapłatę faktury przez klienta przedsiębiorcy. Faktoring jest usługą cykliczną, a żeby móc z niej skorzystać konieczne jest spełnienie szeregu wymagań stawianych przez firmę faktoringową.

1 KOMENTARZ

  1. Faktoring to na pewno ciekawa opcja, gdy wystawiamy dużo faktur. Przy małych firmach, które tych fv wystawiają miesięcznie kilka, maks kilkanaście jest to bez sensu, ponieważ prowizje mogą zabijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj