Działalność gospodarcza – najważniejsze informacje

Działalność gospodarcza - najważniejsze informacje

Działalność gospodarcza – czym jest?

Działalność gospodarcza wymaga założenia firmy i spełnienia pewnych wymogów. Ludzie zakładają jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ to jest najłatwiejsza forma prowadzenia działań gospodarczych.

Działalność gospodarcza – jak założyć?

Nie jest to skomplikowane działanie. Najpierw trzeba wypełnić formularz wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli zmienią się dane to w przyszłości należy je również zgłaszać w ciągu tygodnia od ich zaistnienia. W formularzu podaje się rodzaj planowanych działań gospodarczych. Należy skorzystać z Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Następnie należy wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wypełnić ZZA,  czyli rejestrację do składki zdrowotnej lub ZUA, czyli rejestrację do wszystkich składek. Jeśli przedsiębiorca chciałby zgłosić żonę i dzieci czy męża i dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego to musi wypełnić druk ZCNA.

Druki te można wypełnić w chwili rejestracji działalności lub w czasie siedmiu dni od podjęcia działań gospodarczych.  Numer NIP osoby staje się automatycznie NIP firmie w chwili jej rejestracji. W CEIDG przedsiębiorca określa jaką formę opodatkowania wybrał oraz jakie dokumenty księgowe będzie wypełniał. Może zostać płatnikiem VAT lub nie. Wszystko to wiąże się z konkretnymi drukami i zobowiązaniami.

Działalność gospodarcza a księgowość

Działania księgowe firma może prowadzić sama lub zlecić je. Najłatwiej jest wybrać księgowość internetową. Firma powinna mieć siedzibę, bo dzięki temu jest wiarygodna. Potrzebne są papiery firmowe oraz pieczątka firmy. Na pieczątce powinna być nazwa firmy, jej adres, telefon, faks oraz e-mail, a także REGON oraz NIP.

Potrzebne jest także konto bankowe, z którego realizowane będą płatności firmy oraz na które wpłyną finanse. Konto można założy przez Internet. O numerze konta informuje się Urząd Skarbowy oraz ZUS. Początki prowadzenia działalności gospodarczej wcale nie są skomplikowane. Później należy podejmować działania i zajmować się zyskiwaniem gotówki na wszelkie potrzeby. Rodzaj działalności zawsze określa przedsiębiorca.

Podsumowując, firma to ważna rzecz, a jej zakładanie stało się proste niczym bułka z masłem. Polecamy jednoosobową działalność gospodarczą jako najłatwiejsze i najbardziej przyjazne działanie. Na pewno jest ono ogromnie przydatne i ma znaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj