Rękawice ochronne są najczęściej stosowanym środkiem służącym do ochrony osobistej. Nasze ręce są szczególnie narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwo, związane z substancjami chemicznymi, ale także uszkodzenia i urazy. Dobrze jest więc zamówić specjalne rękawiczki, które pozwolą uchronić nasze dłonie przed działaniem czynników atmosferycznych, chemicznych preparatów oraz mechanicznych uszkodzeń.
Jakie są dostępne rękawice ochronne na polskim rynku?
Ochronne rękawice mogą być produktem, który będzie nam służył przez wiele lat albo takim, z którego skorzystamy tylko jednorazowo. Wszystko zależy od tego, do jakiego celu chcemy je użyć i pod tym względem należy je zawsze zamawiać. Najpopularniejsze na polskim rynku rękawice ochronne to:
-
Lateksowe – wyprodukowane są w uniwersalnym kształcie i wielu różnych rozmiarach. Wykorzystuje się je w gastronomii, ale także placówkach medycznych. W Domu mogą służyć do drobnych prac porządkowych oraz przy kontaktu z żywnością.
-
Foliowe – są produktem jednorazowym, z którego korzystamy podczas małoinwazyjnych zadań. Wykorzystujemy je podczas przygotowywania posiłków, malowania, kontakcie ze zwierzętami, a nawet przy farbowaniu włosów.
-
Gumowe – posiadają zdecydowanie dłuższy mankiet oraz wykonane są z materiału elastycznego odpornego na uszkodzenia. Sprawdzają się świetnie we wszelkich pracach porządkowych w domu, jak i na dworze.
-
Dzianinowe – produkuje się je z bawełny i poliestru. Zapewniają pewny uchwyt, a tworzywo, z którego zostały wykonane, należy do trudnościeralnych oraz odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Można je zamówić w wielu różnych rozmiarach i kolorach. Skutecznie chronią także przed wysokimi temperaturami.
-
Skórzane – najczęściej produkuje się je ze skóry bydlęcej. Swoje zastosowanie znajdują w ciężkim budownictwie. Są niezwykle wytrzymałe i charakteryzują się wysoką odpornością na przetarcia.
Jaki jest podział rękawic ochronnych?
Rękawice ochronne produkowane są z różnych materiałów, aby służyć w wielu różnych zadaniach. Najpopularniejsze są te, które chronią dłonie człowieka przed przecięciem, przekłuciem oraz przetarciem. Kolejnym często wybieranym modelem rękawic ochronnych jest ten, który chroni przed zagrożeniami chemicznymi oraz biologicznymi. Przedsiębiorcy swoim pracowników wielokrotnie zamawiają rękawice, które chronią przed ogniem, gorącymi przedmiotami, stopionym metalem oraz promieniowaniem. Dla osób pracujących w okresie zimy, podczas niskiej temperatury, niezbędnym modelem okażą się te chroniące przed zimnem. Zapewniają one większą sprawność podczas wykonywania zadań, są nieprzemakalne i chronią dłonie przed odmrożeniem.
Ostatnim rodzajem jest rękawica wykonana z materiału nieprzewodzącego prądu. Najczęściej stosują je elektrycy, którzy wykonują pracę przy instalacjach elektrycznych oraz przy podłączaniu urządzeń do prądu. W większości przypadków rękawice ochronne posiadają specjalne piktogramy oraz ciągi cyfr i liter, które informują nabywcę o tym, jaka jest klasa przedmiotu oraz przed czym one chronią. Warto więc zwrócić uwagę na te istotne informacje, które pomogą dopasować odzież roboczą do prac, które chcemy wykonać.