Kiedy wybrać klimatyzator przenośny, a kiedy klimatyzator split. Poznaj różnicę i zastosowanie

Klimatyzacja pomoże Ci ochłodzić wnętrze w upalne dni. Do wyboru mamy klimatyzację split, składającą się z dwóch jednostek i klimatyzację zewnętrzną, składającą się z jednej jednostki (monoblok). W tym artykule porównamy te dwa typy, aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego urządzenia do domu, mieszkania i biura.

Jaki typ klimatyzatora wybrać?

Ze względu na większą moc chłodzenia i wygodę użytkowania, polecamy klimatyzację split. Jeśli jednak mieszkasz w bloku i nie masz zgody na jej montaż, wybierz klimatyzację mobilną. To rozwiązanie będzie najlepsze dla osób, które wynajmują mieszkanie i nie chcą inwestować w jego rozbudowę.

Z kolei klimatyzator split jest lepszym rozwiązaniem do domu jednorodzinnego, jako źródło ochłodzenia na lata. Warto jednak dodać, że jest to wyższa inwestycja jeśli chodzi o zakup urządzenia oraz sam montaż.

Klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny (monoblok) to wielofunkcyjne urządzenie, które w zależności od modelu może chłodzić, ogrzewać, osuszać, oczyszczać i cyrkulować powietrze.

W tym rozwiązaniu wszystkie podzespoły są zamknięte w jednej obudowie, co powoduje, że praca klimatyzatora mobilnego jest głośna.

W tym typie klimatyzatora cechą charakterystyczną jest rura wyrzutowa, która jest wyprowadzona na zewnątrz pomieszczenia. Odpowiada ona za usuwanie ciepłego powietrza. Z kolei chłodzenie jest możliwe za pomocą czynnika chłodniczego, który jest w ciągłym obiegu.

Kupując klimatyzator, warto wybrać sprzęt o najwyższej mocy. Przykładem wydajnego klimatyzatora jest model Electrolux EXP34U338CW. Jego moc chłodzenia to 3,4 kW.

Jeśli jednak dysponujesz małą przestrzenią, możesz kupić model o niższej mocy. Dla przykładu klimatyzator Adler 7909o mocy 2,6 kW może pracować w pomieszczeniach o wielkości do 26 metrów kwadratowych.

Zalety klimatyzacji przenośnej

 • mobilność
 • stosunkowo niska cena
 • łatwy i szybki montaż
 • możliwość szybkiego demontażu

Wady klimatyzacji przenośnej

 • niska estetyka
 • wysoki poziom hałasu
 • wydajność niższa w splitach

Klimatyzator Split

Klimatyzator split (ścienny) to urządzenie, które składa się z dwóch części, czyli jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna jest umieszczana na zewnątrz budynku, a jednostka wewnętrzna jest instalowana w pomieszczeniu. Klimatyzatory ścienne charakteryzuje wysoka wydajność i duży komfort użytkowania.

W tym systemie czynnik chłodniczy krąży pomiędzy dwoma, połączonymi ze sobą wymiennikami ciepła. Za chłodzenie odpowiada tu jednostka wewnętrzna z parownikiem, a za ogrzewanie jednostka zewnętrzna ze skraplaczem.

Jeśli zdecydujesz się na klimatyzację stacjonarną, możesz wybrać pośród wielu producentów. Wśród nich znajdziesz między innymi klimatyzator Xiaomi. Poza tym najpopularniejsze marki to Gree, Rotenso, Haier, Toshiba, czy Panasonic.

Zalety klimatyzatora ściennego

 • wysoka moc chłodnicza
 • wysoka estetyka
 • oszczędność miejsca we wnętrzu
 • innowacyjna technologia
 • możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych do jednostki zewnętrznej (multisplit)

Wady klimatyzatora ściennego

 • wysoki koszt urządzenia i montażu
 • urządzenie wymaga uzyskania pozwolenia
 • skomplikowany montaż
 • konieczność ingerencji w fasadę budynku

Podsumowanie

Warto pamiętać, że wybór klimatyzatora zależy od indywidualnych potrzeb i warunków. Przed wyborem klimatyzatora, należy dokładnie przemyśleć jego funkcje, zalety i wady, aby wybrać urządzenie, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Przed dokonaniem wyboru dowiedz się, czy montaż klimatyzacji split jest możliwy. Często w osiedlach zarządca budynku nie wydaje takiego pozwolenia ze względu na hałas, jaki generuje jednostka zewnętrzna.

Klimatyzacja split jest przeznaczona dla bardziej wymagających użytkowników, którzy potrzebują większej mocy chłodzenia i dysponują większym budżetem. Klimatyzacja przenośna to rozwiązanie dla tych, którzy chcą urządzenia łatwego w montażu, w rozsądnej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj