Kody kreskowe mają wiele zastosowań – najczęściej używane są w sklepach detalicznych, jako część procesu zakupów, w magazynach do śledzenia i zarządzania zapasami oraz na fakturach, aby pomóc w księgowości. Chociaż pierwotnie opracowano je do usprawnienia sprzedaży – mają również wiele innych zalet. W kombinację czarnych i białych pasków wpisywane są informacje, z których powstaje wizualny wzór, możliwy do odczytania przez maszynę. Skaner tłumaczy wzór na linię tekstu, czytelną dla systemu sprzedaży.
Jako koncepcja badań nad sposobem automatycznego odczytywania informacji o produktach pojawiły w 1948 r. na Politechnice Drexel w Philadelphi. W roku 1967 zostały po raz pierwszy wykorzystane w sklepie w Cincinnati. Teraz na całym świecie są nanoszone na produkty w celu ich szybkiej identyfikacji.
Kody kreskowe
Używane do przetwarzania danych produktu są znacznie dokładniejsze niż ręczne wprowadzanie opisów, co jest podatne na błędy ludzkie. Ze względu na szybkość przetwarzania, informacje o stanach magazynowych lub sprzedaży są dostępne natychmiast. Czytniki kodów kreskowych są niezwykle proste w w obsłudze – wystarczy po prostu wskazać produkt i kliknąć. Dzięki temu pracownicy nie potrzebują długiego szkolenia, jak należy z nich korzystać. Skanery składają się ze źródła światła, soczewki i czujnika światła, który przekształca impulsy optyczne na elektryczne. Dekoder analizuje dane obrazu kodu kreskowego dostarczone przez czujnik i wysyła zawartość kodu kreskowego do portu wyjściowego skanera. Więcej o czytnikach kodów kreskowych na https://sebitu.pl/jak-wybrac-skaner-kodow-kreskowych/.
Drukarki Etykiet kodów kreskowych są także proste w obsłudze, ale bardzo zróżnicowane. Wybierając sprzęt odpowiedni dla przedsiębiorstwa, warto wziąć pod uwagę jego ważne funkcje. Istotna jest rozdzielczość, dzięki której można uzyskać 203 – 600 punktów na cal (DPI). Znaczenie ma liczba drukowanych etykiet – 10, czy 10 000 dziennie? To robi różnicę dla określenia trwałości drukarki. Małe drukarki mogą drukować tylko małe etykiety, duże są zwykle droższe, podobnie jak głowice drukujące. I na koniec chociaż nie mniej ważne – typ połączenia z systemem wykorzystywanym w przedsiębiorstwie. Więcej o drukarkach etykiet na https://sebitu.pl/jak-wybrac-odpowiednia-drukarke-etykiet/.
Optymalizacja procesów biznesowych
Zakup nowego sprzętu mobilnego do dużych magazynów wiąże się z pytaniem, które urządzenia są bardziej odpowiednie – terminale mobilne na wózkach widłowych (więcej o nich na https://sebitu.pl/jak-wybrac-terminal-mobilny-na-wozek-widlowy/) czy ręczne. Urządzenia ręczne łatwo przenosić, niemniej terminale wózków widłowych wypadają w porównaniu z urządzeniami ręcznymi lepiej, nie tylko ze względu na ich doskonałą wytrzymałość. Zasilane są pośrednictwem elektroniki pojazdu – jest to szczególnie przyjazne dla użytkownika w pracy wielozmianowej. Znacznie większy wyświetlacz pozwala na efektywniejszą pracę i wyświetlanie nawet skomplikowanych aplikacji. Wyświetlacze są często wymienne, co w przypadku uszkodzenia zmniejsza koszty naprawy i minimalizuje przestoje. Niektórzy producenci oferują również specjalne wsporniki, które umożliwiają szybkie, bez narzędziowe przełączanie takiego terminala między różnymi pojazdami.
Mobilne komputery pojazdów, czyli terminale wózków widłowych, są używane w wielu obszarach pracy i w najbardziej zróżnicowanych środowiskach. W dzisiejszych dużych firmach logistycznych i systemach magazynowych praktycznie nie można sobie wyobrazić udanej operacji, która nie integruje najnowocześniejszej technologii. Zaletą mobilnego komputera jest to, że jest prosty i nieskomplikowany w obsłudze oraz można go optymalnie zintegrować z istniejącym systemem.
Magazyn
jak również biuro, wymagają cyklicznego przeprowadzania inwentaryzacje środków trwałych. Najbardziej sprawnie i dokładnie można wykonać je za pomocą kolektorów danych. Dzięki temu interpretacja danych i ich import przebiega dużo szybciej, a informacje można w łatwiejszy sposób pogrupować. Intuicyjność tych urządzeń znacząco zmniejsza czas potrzebny na szkolenie przyszłych użytkowników, co oczywiście przekłada się na wzrost produktywności i mniejsze wydatki.
Czasem wymagane jest również zrobienie zdjęcia, np. zniszczonego produktu. Ponieważ konwencjonalne czytniki takiej opcji nie posiadają, kolektor danych przychodzi tu z pomocą. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla branży spedycyjnej, gdzie kurierzy muszą wykonać zdjęcie, na potwierdzenie wykonania zlecenia w optymalny sposób.
Logistyka
Sukces w branży spożywczej zapoczątkował rozwój dziesiątek typów kodów kreskowych w ogromnej liczbie zastosowań, od etykietowania pszczół malutkimi kodami kreskowymi w celu śledzenia ich nawyków godowych, do identyfikowania ogromnych statków i wagonów kolejowych oznaczonych dwumetrowymi kodami kreskowymi. Nowoczesny sprzęt jest ważnym narzędziem zarządzania i obsługi magazynu oraz transportu towarów. Zapewnia przegląd w czasie rzeczywistym przechowywanych produktów oraz dodatkowe informacje, jeśli zajdzie taka potrzeba.
W przypadku łańcuchów dostaw, prawdziwa siła kodu kreskowego polega na jego roli w umożliwianiu standardowych formatów i wsparciu baz danych do udostępniania spójnych informacji w czasie rzeczywistym między partnerami handlowymi. Ujednolica standardy w zakresie identyfikowania i przekazywania informacji o produktach, aktywach, usługach i lokalizacjach.