Opis produktu – jak zachęcić klienta do zakupu?

Dobre opisy produktów powinny sprzedawać. Jeśli są one napisane w prawidłowy sposób, są konkretne i pokazują korzyści, a nie jedyni cechy towaru – są skuteczne. Opisy produktów to jedne z najmniej docenianych sposobów na zwiększenie sprzedaży, podczas gdy często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie zwracając uwagi na ich treść, umieszczamy tam wszystko, co wydaje się nam potrzebne. Uważamy, że zawierając słowa kluczowe i często wyszukiwane frazy to tworzymy opis idealny – niekoniecznie! Opis produktu nie powinien być tworzony z myślą o robotach Google, ale o ludziach – to oni przecież są klientami, oni dokonują zakupów. Potencjalnym klientom zależy bowiem na rzetelnej informacji o produkcie.

Jak napisać dobry opis?

Z pozoru może wydawać się, że znając branż, jesteśmy w stanie stworzyć świetny opis produktu, który będzie zachęcał do zakupu. Niekoniecznie. Żaden opis produktu nie jest łatwy do stworzenia – niezależnie od tego, czy jest to produkt unikalny, czy też ogólnodostępny na rynku. Gdy tworzymy opis do nowych produktów, musimy nastawiać się na to, by wymyślić im całą filozofię i przekonać czytelnika, że nie może się bez niego obejść, choć przecież do tej pory mu się to udawało.

Wydawać by się mogło, że produkty ogólnodostępne na rynku o wiele łatwiej jest opisać. Niekoniecznie. Najgorszą praktyką, jaką można podjąć jest kopiowanie opisów ze strony producenta i wklejanie ich na stronę sklepu. Po pierwsze – nie jest to zgodne z prawem, po drugie – można bardziej kreatywnie! Jeśli sprzedajesz produkt identyczny, jak konkurencja, przekonać możesz klienta właśnie opisem.

Jak więc tworzyć opisy, by były zgodne z zasadami SEO i jednocześnie przydatne dla użytkownika?

Jeśli na co dzień masz styczność ze światem e-commerce, pewnie nie raz już słyszałeś o tworzeniu profilu potencjalnego klienta. Warto zastosować ją w praktyce, ponieważ jest ona bardzo skuteczna. Faktem jest, że każdy, kto posiada swoją firmę chciałby sprzedawać jak najwięcej i jak najwięcej zarabiać. Warto mieć jednak świadomość, że nie każdy użytkownik to klient. By stworzyć najlepszy opis, musisz najpierw dokładnie przeanalizować swoją grupę docelową. Zapoznaj się z jej upodobaniami, przyzwyczajeniami i tym, jak żyje i czego dokładnie potrzebuje. Warto stworzyć najpierw obraz przykładowego klienta. To pozwoli Ci dostosować język i sposób pisania do odbiorcy.

Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się na siłach, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Zwróć się do profesjonalnej agencji e-commerce, która nie tylko zadba o dobór właściwego contentu, ale również będzie mogła wprowadzić szereg ulepszeń na stronie, korzystając z narzędzi i systemów, takich jak programowanie Vue JS, PIM Akeneo czy Shopify.

Błędy, podczas tworzenia opisów

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest ten, gdy skupiamy się jedynie na indywidualnych cechach produktu, pomijając tak ważny aspekt, jak korzyści. To one najbardziej interesują klientów. Przed rozpoczęciem pisania produktu, warto stworzyć więc listę cech, na które chcemy zwrócić uwagę i do nich dopasować korzyści, z nimi związane. Dzięki temu nie tylko ubogacisz podstronę produktu o rzetelne informacje, ale również zmotywujesz klienta do zakupu poprzez uwydatnienie korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj