Poznański okręg przemysłowy – historia i perspektywy

Województwo wielkopolskie to silnie uprzemysłowiony obszar niezwykle ważny dla gospodarki całego kraju. Oczywiście jego sercem jest miasto Poznań, wraz z bezpośrednimi okolicami jednakże mocno rozwinięty przemysł znajdziemy również w innych miastach regionu takich jak Piła, Ostrów Wielkopolski czy Konin.

Historia

Przemysł w Wielkopolsce zaczął się krystalizować dopiero po zakończeniu powstania wielkopolskiego, czyli w okolicach 1848 roku. Wcześniej dominowała wytwórczość realizowana przez drobnych rzemieślników. Pierwszą falę intensywnego rozwoju zakładów przemysłowych na tym terenie możemy datować na pierwszą połowę XIX wieku tuż po wybuchu pierwszej wojny światowej, kiedy to powstała fabryka maszyn i urządzeń, dwa browary, wytwórnia wódek, warsztaty kolejowe, gazownia, fabryki papierosów, nawozów sztucznych, czekolady i kakao, chemii oraz koncentratów spożywczych, a także elektrownia.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego Poznań i jego okolice był jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków przemysłowych w naszym kraju. I wtedy też zaczął się krystalizować Poznański Okręg Przemysłowy, który początkowo obejmował swoim zasięgiem tylko Poznań, Luboń oraz pobliski Swarzędz. Druga wojna światowa przyniosła wiele przejęć fabryk i zakładów przemysłowych przez niemieckie firmy i ich przebranżowienie na potrzeby magazynowe oraz związane z produkcją dla wojska.

Okres PRL to czas łączenia dużych zakładów produkcyjnych połączony z ich dynamicznym rozwojem i wzmocnieniem znaczenia dla całego kraju. Przemiany, jakie nastąpiły po 1989 roku, sprawiły, że znaczna część przedsiębiorstw przemysłowych została sprywatyzowana i tym samym trafiła w prywatne ręce, a wiele przestało istnieć. Rozpoczęto modernizację i rozbudowę hal produkcyjnych na niespotykaną dotąd skalę.

Współczesność

Obecnie Poznański Okręg Przemysłowy jest jednym z największych ośrodków produkcyjnych w Polsce. Fabryki coraz częściej przenoszą się do ościennych gmin wokół Poznania i tam inwestują w nowe obiekty oparte o nowoczesne konstrukcje stalowe. Potwierdzają to specjaliści w firmy Borga, która dostarcza tego typu hale stalowe do wielu przedsiębiorstw znajdujących się w Wielkopolsce. Firmy wykorzystują je najczęściej jako hale produkcyjne oraz hale magazynowe i logistyczne.

Czynnikami, które mają wpływ na rozwój przemysłu na tym terenie, są:

  • Dostęp do bogatego zaplecza naukowego.
  • Duży rynek zbytu w postaci zamożnych mieszkańców aglomeracji wielkopolskiej.
  • Dogodne położenie komunikacyjne między Berlinem a Warszawą.
  • Dostęp do wykwalifikowanych robotników.
  • Doskonale rozwinięta infrastruktura w postaci dróg, kolei, portów lotniczych, sieci energetycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej.

Główne gałęzie przemysłu w Wielkopolsce dzisiaj:

  • Przemysł chemiczny – kosmetyka, farby i lakiery, farmaceutyka, chemia gospodarcza, wyroby z tworzyw sztucznych.
  • Przemysł drewniany oraz papierniczy – papier, meble, druk.
  • Przemysł elektromaszynowy – maszyny, środki transportu.
  • Przemysł spożywczy – piwa, mięso, ryby, tytoń, kawa, koncentraty spożywcze cukiernictwo, piekarnictwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj