Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Założenie własnej firmy jest łatwe, można całkiem szybko stworzyć własną firmę.  Można założyć firmę jednoosobową, cywilną, kapitałową, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak założyć własną firmę jednoosobową?

Każdy człowiek samodzielnie decyduje o rodzaju działalności gospodarczej oraz jej formie. Jest to ważna rzecz, od której trzeba zacząć. Zakres działania to także wybór właściciela firmy. Najczęściej zakładana jest jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna. Inne formy są wybierane rzadziej.

Jednoosobowa działalność jest łatwa – właściciel samodzielnie decyduje o firmie, nie musi radzić się nikogo. Jego praca przekłada się na zyski oraz przychody. Jest to także duża odpowiedzialność. Właściciel sam jest sterem, żeglarzem oraz okrętem, samodzielnie pracuje i odpowiada za błędy, które zdarza się mu popełnić.

Jak założyć własną firmę? – Księgowość

Właściciel firmy może prowadzić uproszczoną księgowość, dopóki obroty nie przekroczą 2000 000 euro w danym roku kalendarzowym. Może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów lub ewidencję. Decyzja należy do niego i to właściciel samodzielnie musi ją podjąć. Wszelkie ryzyka także są po stronie właściciela. W spółce cywilnej jest więcej właścicieli i oni solidarnie odpowiadają za działalność firmy, zatem odpowiedzialność jest zbiorowa. Jest to plus i minus zarazem. Plus, bo jest wsparcie, minus, bo nie wszyscy działają solidnie.

Jak założyć własną firmę? – NIP i REGON

Aby mieć firmę trzeba uzyskać REGON oraz NIP.. Te numery są nieodzowne. Zanim zacznie się prowadzić działalność gospodarczą trzeba spełnić takie formalności. Niezbędne są konto bankowe firmy oraz siedziba firmy. Ta ostatnia może być realna, internetowa lub ulokowana w domu właściciela. Biuro w domu nie jest dobre, ponieważ łączy się za mocno pracę oraz życie prywatne.

Te dwie sfery muszą być solidnie rozdzielone. Konieczna jest wizyta w ZUS oraz złożenie ZUA lub ZZA. Odprowadzanie składek emerytalnych lub na ubezpieczenie społeczne jest koniecznością. Na pewno warto zachować solidność i staranność w zakładaniu firmy. Formalności związane z zakładaniem firmy są ograniczone, przedsiębiorca może w jeden lub dwa dni mieć własną działalność. Łatwiej zakłada się firmę i łatwiej się ją prowadzi.

Jak założyć własną firmę? – Koszty prowadzenia własnej firmy

Przedsiębiorcy doceniają to, ale irytują ich wysokie składki ZUS, które sięgają ok. 1300 złotych. Dla nowego przedsiębiorcy jest to bardzo wysoka kwota, a nie można absolutnie zrezygnować z jej płacenia. Składki są obowiązkowe. Podatki także trzeba płacić, bo to obowiązek każdego podatnika i ważna dla niego rzecz. Państwo nigdy nie zrezygnuje z należnych mu danin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj