Okres świąteczny jest pełen wyjątkowych tradycji, podnoszącej na duchu nostalgii, spotkań z przyjaciółmi i rodzin. Jednak bez względu na to, czy chodzi o wieszanie dekoracji, gotowanie wigilijnych potraw, oświetlenie świąteczne, czy kupowanie prezentów – musimy pamiętać, że doskonalenie wszystkich świątecznych, słodkich obowiązków jest umiejętnością samą w sobie. Na szczycie tej listy są niemalże dosłownie lampki choinkowe.
Oświetlenie świąteczne choinki – w czym tkwi wyzwanie?
Co roku prawdopodobnie napotykasz ten sam zestaw dylematów. Twoja choinka wreszcie stoi i spędziłeś ostatnie 45 minut na zawieszaniu światełek wokół jej gałęzi, ryzykując kontuzję stojąc na rozchwianej starej drabince, szukając, która pęknięta żarówka spowodowała wyłączenie całego sznura światełek – lista jest długa. Później nie jest lepiej – kiedy cofasz się, żeby spojrzeć na efekt, zwykle światła są:
- nieuporządkowane,
- zbyt słabe,
- zbyt jasne.
To frustrujące, bo przecież świąteczne dekorowanie w przeważającej części powinno być zabawą i radosną sprawą, skąd więc te nieuniknione irytacje!? Dlatego wraz z kilkoma szybkimi wskazówkami chcemy pomóc Ci zrobić to dobrze w tym roku.
Dopasowanie światełek do choinki – ma znaczenie!
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś rozważyć przed zakupem światełek, jest rozmiar choinki. Większość dekoratorów świątecznych zaleca 100-150 mini lampek na metr wysokości. Gdy masz już swoje choinkowe oświetlenie świąteczne, podłącz je, aby upewnić się, że wszystkie lampki działają. Nie ma nic gorszego niż uświadomienie sobie, że w trakcie dekorowania nie masz wystarczającej ilości świateł. Kiedy dekorujesz, trzymaj włączone światła – lub podłączaj je na bieżąco – aby mieć cały czas wiedzę na temat tego, jak choinka wygląda.
Pamiętaj też, że są różne rodzaje lampek choinkowych. Małe lampki to najpopularniejsze światełka choinkowe. Świetnie nadają się do tworzenia efektu migotania i można je nakładać warstwami, aby uzyskać fantazyjny wygląd. Występują w różnych kolorach i są bardzo łatwe w obsłudze. Potem są duże żarówki – mają świetny wpływ na efekt końcowy, tworząc bardziej subtelny blask. Zalecamy je, jeśli chcesz mieć umiarkowane lub słabe oświetlenie. Są jeszcze sople – chociaż są one tradycyjnie używane do dekoracji świątecznych na świeżym powietrzu, łatwo je zawiesić na choince w domu.
O czym jeszcze pamiętać umieszczając oświetlenie świąteczne na żywej choince?
Podczas dekorowania żywej gałęzi pamiętaj, że gałęzie mogą nie być jednolite, tak, jak w przypadku sztucznej – dlatego najlepiej nie owijać światełek równomiernie wokół drzewa. Zamiast tego owiń je w oparciu o trójkątne sekcje. Użyj przedłużacza, aby podłączyć pierwszy zestaw lampek sznurkowych i przejdź od wierzchołka choinki do dołu. Aby uzyskać bardziej naturalny efekt, umieść niektóre lampki nieco bliżej wierzchołka, a inne głębiej w drzewie. Efekt końcowy takiego podejścia będzie po prostu fenomenalny!