Pozwól, żeby Twój angielski pomógł Ci w karierze

Uczysz się języka angielskiego od lat, bo “każdy go zna”, to “konieczność” itd. Podchodzisz do matury rozszerzonej albo płacisz za egzamin na certyfikat, ponieważ wypada “mieć papier” na poświadczenie Twoich umiejętności. W porządku, ale może wreszcie to Twój angielski zrobi coś dla Ciebie?

Pewnie czasem coś obejrzysz po angielsku albo przeczytasz, ale czy zastanawiałeś się kiedyś co język Szekspira może Ci dać w kontekście zawodowym? Po prostu wpisz nazwę swojego stanowiska w Google na portalu z pracą  i dodaj “z językiem angielskim”. Zobaczysz wiele prac, do których Ty możesz aplikować, ale które są niedostępne dla Twojej koleżanki, która zna tylko podstawy języka angielskiego.

Zastanawiasz się pewnie, co z tego? Mam więcej pracy do wyboru i to dlatego, że nieźle znam angielski. No fajnie. Ale czy warto utrudniać sobie życie i aplikować do pracy, która będzie częściowo lub całkowicie po angielsku? Tutaj odpowiedź zależy już od Ciebie. Inni najczęściej decydują się na ten krok dlatego że:

  • Wynagrodzenie na stanowisku z wymogiem znajomości j. angielskiego jest wyższe niż na tym samym stanowisku, ale przy pracy w 100% po polsku.
  • Praca po angielsku daje możliwość poprawienia swojej znajomości języka i jeszcze dostajemy za to pieniądze i mamy kontakt z ludźmi z zagranicy!
  • Stanowiska z wymogiem znajomości j. angielskiego mogą oferować większe możliwości rozwoju kariery i lepsze warunki pracy.

Jeśli te argumenty przemawiają również do Ciebie, to rozważ postaranie się o pracę z językiem angielskim. Zanim to jednak zrobisz to sprawdź, czy Ty i Twój angielski jesteście już do tego przygotowani.

Zastanów się nad tym jakie będą Twoje zadania w pracy. Jeśli obejmuje ona kontakt z klientem zagranicznym, to na pewno musisz poznać różne formy wiadomości email z właściwym słownictwem. Potrzebujesz przynajmniej wiedzieć jak zacząć wiadomość, jakimi wyrażeniami się ją kończy i w jaki sposób ją zorganizować. Nie zaszkodziłoby też znać kilka przykładów podobnych emaili, żeby się na nich wzorować i wyciągnąć z nich typowe słownictwo po angielsku, które potem użyjesz w Twojej wiadomości.

Kontakt z klientem to także mogą być rozmowy telefoniczne i przez Internet. Czy wiesz, jak się przedstawić? Nie, nie powiesz I’m Anna Kowalska , tylko This is Anna Kowalska. Chodźmy dalej: jak powiesz w jakiej sprawie dzwonisz? A jeśli to ktoś do Ciebie dzwoni, to jak uprzejmie go zapytasz z czym możesz pomóc? Nie zgaduj i nie ryzykuj. To są typowe i utarte wyrażenia, których możesz i powinieneś się nauczyć.

Twoje nowe stanowisko może też wymagać robienia prezentacji po angielsku. Tutaj największym wyzwaniem będzie opanowanie słownictwa służącego do organizacji prezentacji, np. mówienia “jak widać na wykresie”, “przejdźmy dalej”, “mamy tendencję spadkową”. Trudną sprawą może się też okazać odpowiedzenie na pytania do prezentacji, jeśli masz problem ze zrozumieniem kogoś od strony językowej, bo np. mówi z silnym szkockim akcentem albo nie znasz słów, których używa. Na szczęście możesz się do tego przygotować i nauczyć się jak w uprzejmy sposób prosić o powtórzenie pytania, którego nie zrozumiałeś. Jednym ze sposobów jest powiedzenie: I’m sorry, I’m not sure what you mean. Could you rephrase that for me, please?

 Innym wyzwaniem może okazać się udział w spotkaniach po angielsku z Twoim zespołem albo klientami. Jeśli szef Cię zapyta Can you chair the meeting? to czy chodzi mu o to, że masz przynieść krzesła na spotkanie? Raczej nie, bo jest to pytanie o to, czy możesz poprowadzić spotkanie. Podczas samego spotkania będziesz potrzebować wyrażać swoje zdanie, ale też dyskutować z innymi – jak to zrobisz od strony językowej? Lepiej nie improwizować, tylko nauczyć się typowych wyrażeń po angielsku.

Zadaliśmy Ci dużo pytań, żeby pomóc Ci w ustaleniu, czy jesteś gotowy zacząć pracę po angielsku od zaraz. Jeśli przy którymś z pytań miałeś wątpliwości jak na nie odpowiedzieć, to przejdź do pełnego przewodnika po temacie Business English. Razem z nim nauczysz się języka angielskiego do pracy, a także pobierzesz darmowe ebooki ze słownictwem i poradami dotyczącymi angielskiego biznesowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj