Odszkodowania wypadkowe a wina za wypadek w UK

Jednym z ważniejszych elementów w procesie uzyskania świadczenia, jakim są odszkodowania powypadkowe, jest kwestia odpowiedzialności za dane zdarzenie. Sama procedura ma stosunkowo klarowny schemat: do ubezpieczyciela wpływa wniosek, stanowiący jednocześnie oficjalne zawiadomienie o złożeniu roszczenia, do którego ubezpieczyciel powinien ustosunkować się w ciągu 21 dni. Może to zrobić na trzy sposoby: zgadzając się z wnioskiem i potwierdzając winę swojego ubezpieczonego, negując wniosek lub poprosić o dodatkowy czas na przeprowadzenie samodzielnego dochodzenia. Przewidziany termin wynosi trzy miesiące, a od decyzji przysługuje odwołanie. Jakie czynniki mogą natomiast wpłynąć na ostateczny efekt?

  1. Częściowa wina a odszkodowania powypadkowe
  2. Poprzednie wypadki i ubezpieczenia komunikacyjne
  3. Ubezpieczenie samochodu

Jeśli ubezpieczyciel odrzuca roszczenie, pozostaje droga sądowa.

Częściowa wina a odszkodowania powypadkowe

W przypadku częściowej winy za wystąpienie danego zdarzenia odszkodowania powypadkowe nadal są możliwe. Różnica polega na tym, że nie będzie to wypłata całej kwoty. W toku postępowania zostanie ustalone, która strona w jakim procencie odpowiada za sytuację, a zatem i obrażenia powstałe w jej konsekwencji. Podział odpowiedzialności wyrażony w procentach ma kluczowe znaczenie, gdyż na jego podstawie rozdysponowane zostaną środki. Przykładowo: jeśli stwierdzone zostanie 25% odpowiedzialności za wypadek, można liczyć na wypłatę 75% przysługującej kwoty odszkodowania.

Poprzednie wypadki i ubezpieczenia komunikacyjne

Ubieganie się o odszkodowania komunikacyjne wymaga przedstawienia informacji na temat wcześniejszych wypadków, w których uczestniczyła osoba starająca się o środki finansowe. Dla odszkodowania UK nie ma znaczenia, czy sytuacja taka wydarzyła się przed paroma laty. Standardowo pytanie o zdarzenia drogowe paść może przy staraniu się o odszkodowanie oraz później, w trakcie komisji lekarskiej. Paradoksalnie, największym problemem może być w tej sytuacji dążenie do zatajenia czegokolwiek. Dla ubezpieczyciela może być to objaw nieuczciwości i niespójności zeznań. Pamiętajmy, że ujawnić należy dawne wypadki niezależnie od tego, z czyjej winy do nich doszło i czy ich następstwo stanowiły jakiekolwiek obrażenia.

Ubezpieczenie samochodu

Zastanawiając się nad ubezpieczeniem w UK, warto wiedzieć, że na Wyspach nie jest ono związane z pojazdem, ale z kierowcą. Do wyboru są także trzy jego formy: third party – odpowiednik polskiego OC, third party fire and theft – ubezpieczenie rozszerzone o pożar i kradzież oraz comprehensive – pakiet najszerszy, łączący OC i AC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj