Różnice między rodzajami papieru do drukarki — jaki wybrać, aby jakość wydruku była jak najlepsza?

papier-do-drukarki

Papier to nie tylko biel, gładkość czy grubość. Papier to także subtelne różnice, które mają ogromny wpływ na jakość naszych wydruków. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, skąd biorą się niespodziewane smugi na wydruku? Dlaczego zdjęcia wyglądają inaczej niż na ekranie komputera? Czy jest możliwe, że papier do drukarki ma na to wpływ? Odpowiedź brzmi: tak! Jak dokonać prawidłowego wyboru?

Rodzaje papieru do drukarki

Jakie są rodzaje papieru do drukarki? Współczesne drukarki to najczęściej urządzenia wielofunkcyjne, oferujące możliwości skanowania i kopiowania. Wiele modeli może wykonywać tysiące wydruków dziennie zoptymalizowanych pod kątem kosztów, a z drugiej strony mogą drukować wysokiej jakości fotografie i inne kolorowe dokumenty o wysokiej rozdzielczości. W parze z możliwościami drukarek idzie ilość rodzajów papierów do nich. Rodzaje papieru do drukarki możemy podzielić na następujące grupy:

  • Papier ksero — najpopularniejszy rodzaj papieru do biur. Charakteryzuje się on gramaturą, która jest uznawana za standardową i wynosi 80 g/m2. Taki papier sprawdzi się w większości typowych, biurowych zastosowań. To także idealny papier do domowej drukarki.
  • Papier fotograficzny — papier o powierzchni dedykowanej do wydruku zdjęć i innych grafik. Jego gramatura wynosi od ok. 180 do 240 g/m2. Najczęściej charakteryzuje się lekkim połyskiem, który uwypukla barwy na gotowym wydruku.
  • Papier ozdobny — wszelkiego rodzaju arkusze o niestandardowym wyglądzie, osiąganym dzięki takim efektom wykończenia jak na przykład przetłoczenia, faktura, metalizowanie powierzchni, nadruki, itp. Taki papier jest dedykowany przede wszystkim do wizytówek, zaproszeń, dyplomów, certyfikatów, czy kartek okolicznościowych.
  • Papier satynowy — papier o szczególnym, satynowym wykończeniu powierzchni. Dostępny jest w szerokim zakresie gramatur. Idealnie sprawdzi się do wydruku dokumentów, których rangę chcemy podkreślić. Mogą to być ważne umowy, czy wspomniane już certyfikaty, dyplomy, itp.

Jaki papier do biura wybrać?

Jaki papier do biura najlepiej wybrać? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Wymieńmy kilka podstawowych aspektów, które wpływają na rodzaj papieru, w jaki warto zaopatrzyć nasze biuro.

  • Dominujący charakter wydruków — to kluczowy czynnik. Z dużym prawdopodobieństwem z innego rodzaju papieru będzie korzystać kancelaria notarialna a z innego biuro obsługujące magazyn wysyłkowy. Jeśli w naszym biurze obieg dokumentów papierowych jest tylko i wyłącznie wewnętrzny, to zapewne standardowy papier ksero, a nawet jeden jego rodzaj będzie wystarczający. Natomiast jeśli przedmiotem bieżącej działalności biura jest drukowanie dokumentów dla klientów, czy drukowanie istotnych umów, to dobrze jest zaopatrzyć się także w papier ksero o nieco większej gramaturze.
  • Ilość pracowników biurowych — ten czynnik także ma wpływ na listę zakupów papieru do biura. W większym biurze z dużą ilością pracowników często powstaje dużo tymczasowych, roboczych wydruków. Jednocześnie drukowane są oficjalne dokumenty, wychodzące na zewnątrz firmy. Dlatego można założyć, że im większa firma, tym w więcej rodzajów papieru ksero dobrze jest ją zaopatrzyć. 
  • Specyficzne potrzeby — jeśli mamy indywidualne oczekiwania co do papieru, to z pewnością dostępna oferta papierów je spełni. Jeśli w biurze stawiamy na zrównoważone wykorzystanie zasobów i ekologiczne podejście wybierzmy papier ksero ekologiczny. Innym przykładem może być wykorzystanie koloru kartek papieru do ułatwionej identyfikacji rodzaju dokumentu. Wtedy poza klasycznym, białym papierem postawimy także na papier ksero kolorowy. Zrealizowane na nim wydruki mogą pomóc w efektywnej organizacji obiegu dokumentów. Przykładowo na papierze w kolorze zielonym zawsze są drukowane zamówienia od klientów, a na papierze żółtym faktury sprzedaży, itd.

Papier ksero — gramatura i inne właściwości

Gramatura to waga arkusza papieru, wyrażona w gramach na metr kwadratowy (g/m2). Im większa gramatura, tym większa sztywność danego arkusza papieru. Większa też będzie waga.

Format arkusza to kolejna ważna właściwość papieru ksero. Format to nic innego jak wymiary arkusza. Te są standaryzowane i w naszej części świata spotykamy 3 główne grupy formatów: A, B, i C. W ramach każdego wyróżniamy kilkanaście konkretnych formatów. Najpopularniejszy, powszechnie stosowany format papieru do drukarki to papier ksero A4. W tym miejscu warto zaznaczyć, że duża część urządzeń wspiera także drukowanie na dwa razy większych arkuszach, czyli na papierze w formacie A3.

Barwa określa po prostu kolor powierzchni papieru. W większości zastosowań zdecydowanie najpopularniejszy jest papier ksero A4 biały. Jednak w przypadku nietypowych wydruków zmiana barwy papieru odgrywa ważną rolę i wpływa na to, jak finalny wydruk będzie się prezentował.

Papier ksero to wyrób, który tylko na pozór wydaje się prostym i niezłożonym produktem. Jednak poza wymienionymi cechami, ma jeszcze wiele innych właściwości, które go opisują. Są to chociażby grubość, przeźroczystość, klasa czy gładkość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj