Sposoby prowadzenia księgowości

Powierzenie spraw do biura księgowego to nie jedyny sposób na prowadzenie księgowości w firmie. Z jakich jeszcze rozwiązań może skorzystać przedsiębiorca?

Biuro rachunkowe, samodzielne działania i zatrudnienie księgowej jako sposoby prowadzenia księgowości

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej należy podjąć szereg bardzo ważnych decyzji. Jedną z nich jest określenie jak prowadzona będzie księgowość. Możliwości jest kilka, a każda z nich niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i pewne wady. Przedsiębiorca zdecydować może o:

  • samodzielnym prowadzeniu księgowości,
  • zatrudnieniu księgowej,
  • rozpoczęciu współpracy z biurem księgowym.

Na samodzielne prowadzenie księgowości decydują się głównie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Zasadniczym powodem jest zmniejszenie kosztów prowadzonej działalności. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest posiadanie wiedzy, stąd osoba rezygnująca ze współpracy z profesjonalnym biurem księgowym powinna zacząć od analizy podstawowych przepisów dotyczących sposobu opodatkowania, czy składek ZUS. Należy także pamiętać, że biura księgowe nie tylko prowadzą bieżącą księgowość, ale też przechowują stosowne dokumenty – w przypadku samodzielnego prowadzenia księgowości obowiązek ten przechodzi na prowadzącego działalność.

Zatrudnienie księgowej czy współpraca z biurem księgowym

Jeśli osoba zdecyduje się na przekazanie księgowości księgowej może skorzystać z kilku rozwiązań. Pierwsze z nich to zatrudnienie księgowej. Na ogół decydują się na nie osoby, które zatrudniają lub planują zatrudnianie wielu pracowników. Takie rozwiązanie posiada jednak pewne wady. Księgowej na etacie należy stworzyć określone warunki, czyli zapewnić miejsce pracy i sprzęt. Ponieważ jest to pracownik – należy wypłacać mu pensję, odprowadzać ZUS. Wszystko to jest kosztotwórcze. Ponadto prowadzona przez nią księgowość nie może zostać przerwana czy zawieszona na czas należnego pracownikowi urlopu lub w razie choroby. W takiej sytuacji, to na pracodawcy, ciąży obowiązek zapewnienia ciągłości prowadzonych spraw.

Dlatego jednym z najczęściej wybieranych sposobów jest przekazanie księgowości do biura księgowego, czyli zewnętrznej firmy. W takim wypadku do wyboru pozostaje współpraca tradycyjna lub z biurem, którego siedziba może znajdować się w innym mieście, ale oferującym takie usługi także na odległość. Przykładem jest biuro rachunkowe 5+Consulting – księgowa Bielsko Biała prowadzi z powodzeniem sprawy firm nie tylko z terenu Śląska, ale i całej Polski. Wszystko to za sprawą wypracowanych dotychczas sprawnych sposobów kontaktu z klientami. W znacznej mierze przeniesiony może on zostać do poziomu online.

Przekazanie prowadzenia księgowości do biura księgowego – korzyści

Jakie są zalety współpracy z biurami księgowymi? Przekazanie księgowości do biura księgowego to przede wszystkim przeniesienie odpowiedzialności za błędy w rozliczeniach i możliwość dochodzenia roszczeń w razie ich popełnienia. Warto pamiętać, że biura księgowe posiadają bowiem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej prowadzonej działalności.

Biuro księgowe zatrudnia ponadto co najmniej kilku specjalistów. Sprawy firmy przekazane zostają zatem zespołowi, który może wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. Dla przedsiębiorcy nie mają także znaczenia urlopy, choroby, czy inne nieobecności. Biuro księgowe przekaże w takiej sytuacji opiekę nad klientem innej osobie w ramach swojej struktury.

Warto także zwrócić uwagę, że profesjonalne biura księgowe oferują nie tylko prowadzenie księgowości, ale także obsługę kadrową, płacową, czy BHP. Świadczą one także usługi doradcze. Wszystko to powoduje, że przedsiębiorca zyskuje komfort psychiczny, a zaoszczędzony czas może poświęcić na rozwój swojej firmy.

1 KOMENTARZ

  1. Witam ,
    Jeżeli ktoś z Was chciałby podzielić się opinią na temat zakupu programu księgowego. …Obecnie mam doświadczenie w pracy na programie Ramzes i chciałabym do końca wakacji wybrać program do JDG (KPIR , pełna księgowość ) . Czy mam pozostać przy Ramzesie czy może Coś innego polecacie ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj