Tkaniny wykorzystywane do zadruku w reklamie outdoorowej

W reklamie outdoorowej wykorzystuje się szereg specjalistycznych tekstyliów do zadruku. Każdy rodzaj tkaniny charakteryzuje się specyficznymi właściwościami, które sprawiają, że w przypadku danego nośnika reklamowego sprawdza się lepiej niż pozostałe. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Tkaniny do zadruku bez PCW i na na bazie PCW – czym się różnią?

Tkaniny do zadruku bez PCW wykonane są z przyjaznego dla środowiska poliestru, który można w pełni poddać procesowi recyklingu. Można stosować na nich różne techniki zadruku, takie, jak chociażby sublimacja, UV, solvent, eco solvent czy latex.

Tkaniny do zadruku na bazie PCW są powlekane polichlorkiem winylu. Świetnie sprawdzają się w zadruku cyfrowym aż do 5 m szerokości. Dzieli się je na:

  • tkaniny laminowane – sprawdzają się przy krótkookresowych aplikacjach, są łatwe zarówno w obróbce, jak i zgrzewaniu. Powstają poprzez obustronne laminowanie na gorąco włókna poliestrowego za pomocą warstw twardego PCW;
  • tkaniny powlekane – dzięki zabezpieczeniu materiału ochronną warstwą powłoki akrylowej charakteryzują się długą żywotnością i są polecane do aplikacji długookresowych. Powstają poprzez wlanie płynnej pasty PCW (składającej się z plastyfikatorów, barwników, a także substancji, które uodparniają tkaniną na pleśń, wnikanie wody i promieniowanie UV) na siatkę poliestrową.

W przypadku tkanin do zadruku bez PCW do wyboru mamy: frontlit, backlit, mesh, blockout, flagę oraz canvas. W przypadku tekstyliów na bazie PCW są to: frontlit, backlit, mesh oraz blockout. Poniżej przedstawiamy charakterystykę każdej z nich.

Frontlit – czym się charakteryzuje?

Frontlit to tkanina zdecydowanie najczęściej wykorzystywana do zadruku w reklamie zewnętrznej oraz do wydruków wielkoformatowych. Jest przystosowany do druku jednostronnego – solwentowego i sitodruku. Jego zastosowanie daje możliwość podświetlenia od strony aplikacji.

Banery wydrukowane na frontlicie są wytrzymałe na rozdarcia, a także odporne na marszczenie, wodę, promieniowanie UV i zmiany temperatur. Posiada znakomitą zdolność do rozciągania. Materiał można dowolnie łączyć, zgrzewając go, dzięki czemu możliwe jest jego zastosowanie do reklam o bardzo dużej powierzchni. Świetnie sprawdza się do aplikacji krótkookresowych i średniookresowych.

Backlit / backlight – czym się charakteryzuje?

Backlit (backlight) jest materiałem powlekanym o wykończeniu matowym, który przeznaczony jest do jednostronnego druku solwentowego i sitodruku. Jest odporny na rozerwania, rozdarcia i marszczenie, wilgoć, zmiany temperatur oraz promieniowanie UV. Z łatwością ulega rozciąganiu.

Pozwala na doskonałe rozproszenie światła. Po zadruku pełni funkcję reklamy, która jest podświetlona od tyłu aplikacji i pozwala uzyskać nasycone kolory, co świetnie prezentuje się w reklamie nocnej.

Mesh – czym się charakteryzuje?

Dzięki strukturze siatki, mesh pozwala na swobodny przepływ powietrza i światła. Do wyboru mamy szeroką gamę siatek charakteryzujących się różną strukturą:

  • bez przeplotu,
  • z przeplotem,
  • o niestandardowych przeplotach,
  • bez podkładu,
  • z podkładem.

Blockout – czym się charakteryzuje?

Blockout to lekki materiał perforowany o strukturze siatki, która pozwala na przepływ światła i powietrza. Pozwala na doskonałe nieprześwitywanie grafiki przez tkaninę, nawet jeśli zostanie ona podświetlona, ponieważ blokuje przepływ światła między stronami materiału.

Stosowany jest do reklam wielkogabarytowych, szczególnie tych, które umieszcza się na elewacjach budynków. Jest odporny na wodę, zmiany temperatur i promieniowanie UV.

Flaga – czym się charakteryzuje?

Flaga jest tkaniną przeznaczoną do zadruku sublimacyjnego w niestandardowym wydaniu, który pozwala na wyraźną widoczność grafiki po obu stronach materiału.

Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu nakładaniu tuszu na tkaninę, dzięki czemu jest on lepiej przez nią absorbowany i o wiele bardziej widoczny nie tylko na awersie, ale i na rewersie flagi.

Canvas – czym się charakteryzuje?

Canvas jest najwyższej jakości tkaniną bawełnianą, która została dodatkowo powleczona, by możliwe było wykonanie na niej zadruku cyfrowego. Materiał jest elastyczny, strukturą przypominający płótno malarskie, dzięki czemu wydruk prezentuje się na nim szlachetnie.

Doskonale sprawdza się do drukowania reprodukcji, zdjęć i innych wydruków artystycznych, które powinny cechować się najwyższą jakością.

Więcej informacji na temat tkanin do zadruku w reklamie outdoorowej można uzyskać pod adresem https://tuplex.pl/produkty/tkaniny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj